Brza hrana izaziva zavisnost

Ako ste mislili da su glavni uzroci zavisnosti alkohol, droga i cigarete, grdno ste se zavaravali...

Kako najnovija istraživanja pokazuju i pojedine vrste hrane mogu da izazovu zavisnost, polako ali sigurno ugrožavajući ljudsko zdravlje. Pre svega reč je o hrani koja spada u kategoriju poznatiju pod nazivom „džank fud“ grubo prevedeno – smeće od hrane.

Mada je mnogi ne vide kao takvu ova hrana je uzrok najvećeg spektra bolesti današnjice, među kojima su dijabetes, visok holesterol, višak kilograma i broje druge. Iako se ljubiteljima iste ovo ni malo neće dopasti, na samom vrhu liste džanku fuda koji izazi se svima poznata – pizza. Omiljeno jelo tinejdžera i svih onih koji na brzinu žele da pojedn nešto ukusno, što će ih zasititi, ne razmišljajući pri tom šta zapravo rade svom organizmu.

Naime, dugo vremena su naučnici posmatrali ljudske navike kada je hrana u pitanju i primećena je šokantna sličnost u načinu ponašanja istih usled naglog prestanka jedenja hrane o kojoj su bili zavisni. Veliki broj ljudi je u datom slučaju ispoljavao simptome slične onima koje nastupaju kod narkomana kada nema droge u blizini ili alkoholičara kada mu alkohol nije dostupan.

Došavši do ovakvih saznanja naučnici su sastavili spisak hrane koja stvara najveću zavisnost, a na istoj su se našli:

- pizza, hamburgeri, čokolada, čips, kolačići, sladoled i prženi krompirići

Dakle kao što već možete da primetite radi se o prerađenoj hrani koja je bogata mastima, solju i šećerom, čije prisustvo u organizmu čoveka stvara veliku eurofiju i još veću potražnju za istima. Negde na sredili lestvice našli su se sir i slanina, a na samom dnu voće i povrće, od kojih kako tvrde isti i ne možete realno da budete zavisni jer vam konzumiranje istih ne može naškoditi.

Svesni vi toga bili ili ne džank fud se namenski obogaćuje mašću, šećerima, ugljenim hidratima i belim brašnom koji u određenoj količini izazivaju zavisnost. Što ste češće u prilici da jedete ovakvu vrstu hrane (bez organičenja) to su vaše potrebe za istom još veće.

Iako će se mnogi „izvlačiti“ na to da ponekad nemaju dovoljno vremena da se posvete spremanju hrane i da iz tog razloga posegnu za nezdravom hranom, istina je da ustvari ne posvećujemo dovoljno pažnje tome šta jedemo i u kojoj količini. Jabuka umesto čokoladice na poslu, adekvatna je zamena, ali neće svi izabrati ovu opciju.

Takođe ako vas neko ponudi šakom badema ili miklšejkom, 99% vas će odabrati drugu opciju, iako isti imaju jedank broj kalorija, u trenutku izbora vaš mozak će odabrati „slađu“ varijantu. Isto tako primetićete da ste u trenucima melanolije, sete i tuge skloniji posezanju za nezdravom hranom i nekontrolisanom unosu iste u organizam.

Ovo se dešava i narkomanima. U želji da pobegnu od stvarnosti oni se odlučuju za drogu, a vi za prekomernu količinu nezdrave hrane, čiji je efekat skoro identičan. Najteže je međutim konstatovati postojenje problema i priznati sebi načinjenu grešku. Iako „skidanje“ sa džank fuda nije toliko strašno kao sa heroina trebaće vam dosta volje da se oduprete želji da pokleknete. Kupovina će vam takođe predstavljati problem, jer čitav rafovi obasuti čokoladom za to i služe, da vam otežaju. 

Č.K.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group