Avganistanske skejterke prkose režimu

U Avganistanu, devojkama je zabranjeno da voze bicikl, pa je lepši pol pronašao rešenje i odlučio da sistemu punom polne diskriminacije, prkosi vožnjom skejtborda…

Daleke 2007. godine, australijski skejter Oliver Percović je započeo specifičnu revoluciju u Avganistanu. Vozeći skejt na ulicama Kabula, odmah je privukao veliku pažnju dece, od kojih je većina u tom trenutku tražila milostinju od prolaznika. Upravo tada je Oliver dobio sjajnu ideju koja se ubrzo pretvorila u više puta nagrađivanu nevladinu organizaciju pod nazivom “Skateistan”. Ova organizacija je otvorila veliki  broj škola koje siromašnu decu sa ulice privlače popularnim skejtbordingom, dok im u međuvremenu pružaju i pravu opštu edukaciju, koja će im jednog dana pomoći da upišu kvalitetne srednje škole i fakultete, i na taj način obezbede sebi normalan i kvalitetan život.

 

Obzirom da je ženama u Avganistanu zabranjeno da voze bicikl,  Skateistan je i odraslim devojkama pomogao da se okrenu skejbordingu i na taj način steknu novi hobi, koji će im pomoći u borbi za polnu ravnopravnost, koliko god to u ovoj zemlji bilo rizično i nemoguće. Čak šta više, devojke čine gotovo 60 % studenta ove nevladine organizacije, a njen edukativni program je toliko uspešan, da je danas skejtbording postao najpopularniji ženski sport u Avganistanu.

Oduševljena naporima Skateistan organizacije, fotograf iz Londona - Džesika Fulford-Dobson je 2012. godine otišla u Kabul i napravila seriju fotografija na kojima se nalaze mlade Avganistanke u tradicionalnoj (obaveznoj) nošnji sa kacigama i štitnicima za kolena i laktove preko nje. Ove fotografije na najbolji mogući način prikazuju kako je nešto sitno i jednostavno, poput skejborda, dovoljno da izmami iskrene osmehe na licima dece, koja žive u uslovima ispod najnižih granica siromaštva.

Školu skejtbordinga u Kabulu je, pre godinu i po dana, posetio i najpoznatiji skejter na svetu - Tony Hawk, koji nije krio oduševljenje celokupnom idejom, pa je donirao 100 hiljada dolara koji će omogućiti školi da radi bez problema u sledećih 5 godina. "Impresioniran sam koliko je ideja Skateistan-a napredovala, a podaci govore da se ovaj koncept učenja i zabave širi munjevitom brzinom u sve većem broju siromašnih zemalja širom sveta", navodi Hawk.

P.Ć.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group