Legenda o Ahilu

Legende i mitovi nose u sebi brojne poruke i mudrosti, ovo je priča o junaku koji je promenio tok najvećeg rata Starog sveta...

Priča o Ahilu nije samo klasičan grčki mit, zasnovan na brojnim predanjima i legendama. Reč je o junaku iz grčke mitologije, koji je na bojnom polju bio gotovo nepobediv. Kažemo gotovo, jer je njegova slaba tačka na kraju bila i glavni uzrok njegove smrti. Jedan od najvećih junaka Trojanskog rata i omiljeni lik pesnika Homera, danas je podjednako omiljen u svim delovima Grčke. Njegova snaga i veština su primer savršenog ratnika.

Opevan u čuvenoj Ilijadi, pesnika Homera, Ahil se priklonio grčkim snagama u ratu koji će postati toliko poznat da će se o njemu legende prepričavati, knjige pisati, filmovi snimati. Prema legendi, Ahil je bio sin boga Peleusa i prelepe nimfe Thetis. Iako su i Zevs i Posejdon bili zaljubljeni u Thetis, od takve ljubavi su ubrzo odustali, jer prema predanju Prometeja, njen sin će nadjačati svog oca i postaće legenda o kojoj će pričati ceo svet.

Neposredno po rođenju, Ahilova majka je želela da joj dete bude besmrtno, znatno bliže bogovima na Olimpu. Jedini način da ga učini besmrtnim, bio je da ga potopi u čuvenu reku Stiks. Kako bi izbegla opasnost da joj dete upadne u reku smrti, uhvatila ga je za petu - jedino mesto koje mu može doneti smrt, tokom života.

Svoju mladost je proveo prilično mirno, neobično mnogo vezan za svoju majku. Međutim, sudbina mu je namenila mnogo veća dela. Ipak, legenda kaže da mu je stavljen izbor - da živi mirno do kraja života ili da umre kao heroj, kakav do tad nije živeo. Jednostavno, izazov je bio prevelik za njega. Neposredno po izbijanju Trojanskog rata, Ahil se pridružio Grcima u nameri da vrate lepu Jelenu i zauvek se obračunaju sa Trojom. Komandovao je flotom od 50 brodova, na kojem je bilo po 50 Mirmidonaca, naroda kojem je i sam pripadao. Njegov narod ga je slepo sledio, kao pravog vođu i potomka boga.

Svoja neslaganja sa kraljem Agamnenonom je javno izražavao. Uzevši jednu od zarobljenih devojaka za svoju robinju, pohotni kralj se direktno sukobio sa Ahilom, koji se nakon toga povlači iz bitke, ostavljajući Grke u nezavidnom položaju. Njen otac, moleći boga Apolona, zaštitnika Troje, za pomoć, uzrokovao je veliku kugu među grčkim redovima, što je dodatno desetkovalo već poljuljane redove.

Uz velike borbe Trojanci uspevaju da potisnu Grke sve do obala. Ahilov štićenik, Portokle, se sukobio sa princom Troje, legendarnim Hektorom, uzevši Ahilov oklop. Hektor je sa lakoćom savladao neiskusnog ratnika, navukavši gnev Ahila. Skrhan od bola, Ahil je izazvao princa Troje na direktan duel, pod zidinama Troje. velik ratnik kakav jeste, Hektor je hrabro prihvatio izazov. Legenda kaže da veća borba nije viđena u Starom svetu. Hektor je na kraju poražen, kako je Ahil bio ipak polu bog i pratkično nepobediv. Hektorovo mrtvo telo, Ahil je zavezao za kočije i odvukao nazad na obale. Ceo događaj, odigrao se na očigled kralja Prijama, Hektorovog oca.

Iako smrt Ahila nije opevana u Ilijadi, smatra se da je poginuo od strane Parisa, Hektorovog brata, koji je strelom uspeo da po

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group