Prva potpuno samoodrživa kuća

Nemačka arhitektonska firma Baufritz je kreirala pametnu kuću koja je potpuno samoodrživa i zapravo predstavlja prvi dom ove vrste na svetu, koji premijerno otvara svoja vrata upravo u ovoj zemlji.

Smeštena u Poingu, u pokrajni Bavarija, ona je model kuća i smatra se za najinovativniji dizajn u celoj Evropi. Kombinujući tradicionalne alpske elemente sa klasičnim bauhaus stilom, ovaj dvospratni dom sadrži nisko nagnut, duplo svođen krov, fasadu od stakla i srebrnu jelovu šindru, dok se mali ribnjak nalazi između njegovog glavnog ulaza i terase.

Kako bi zadovoljili sve potrebe za električnom energijom i grejanjem kuće, ugrađeni su neki od najsavremenijih sistema kao što su hidrogenske gorivne ćelije, vazdušne turbine i fotovoltažni solarni sistemi. Energetski višak se koristi kako bi se napunila električna kola koja se nalaze na udobno smeštenom automobilskom prilazu, koji je takođe priključen na ovaj sistem.

Sva tri pomenuta energetska izvora, zajedno sa svojim akumulatorima takođe napajaju LED osvetljenje i bojlere koji zagrevaju vodu, čineći ih uvek punim i spremnim za upotrebu, dok se svaki višak struje preusmerava u javnu mrežu. Glavni ulaz sadrži neke od najmodernijih LED sijalica korišćenih po celoj kući, dok vertikalni svetlosni snopovi daju savršeni geometrijski kontrabalans horizontalnim oblogama na vratima.

Kada se stupi u ovu kuću, dugačak hodnik vodi pored kupatila za goste do kancelarije i socijalne zone, potom dalje do stepeništa koje vodi do spavaćih soba na spratu. Celokupan enterijer je, kao i eksterijer, dizajniran sa alpskom šik estetikom na umu, i satoji se od podova prirodnog krečnjačkog kamena, koji se može videti u ulaznom holu, kao i od drvenih podova od jelovog drveta boje pepela, zidova, plafona i nameštaja od istog materijala, tamnih čeličnih balustrada na stepeništu, svih savremenih kuhinjskih elemenata i nekoliko tapaciranih garnitura.

Plafoni su niski kako bi održali toplotu i svi korišćeni materijali su testirani, kako po zdravlje ljudi koji će živeti u okruženju sačinjenom od njih, tako i po prirodnu sredinu koja okružuje ovaj dom. Ovaj holistički pristup građevinskim materijalima je idealan model za klimatsku zaštitu u izgradnji zgrada. Velika količina staklenih površina i otvoren plan prostora stvaraju jaku vezu sa pejzažem prirodnog okruženja, dok su materijali iz okoline korišćeni kroz celokupan ambijent ove kuće.

Sa nivoom energetske efikasnosti postignutim u evropskom standardu KfW Efficiency House 55, ovo je prva kuća dizajnirana u Nemačkoj sa sertifikatom Minergie-ECO, koji znači da je kuća dobila najveće ocene u energetskoj efikasnosti, ekologiji, biologiji i kvalitetu života. Ova pametna kuća takođe poseduje i Baufritz Health Building Pass, zbog svoje kombinacije snage vetra, 80% konzumacije fotovoltaže, naprednih akumulatora i održivog ekološkog dizajna. Najzanimljiviji deo čitavog sistema je upotreba hidrogena u Viessmann gorivnim ćelijama bojlera, što predstavlja pionirski korak koji je napravljen u ovoj zemlji.

Akumulatori napajani prirodnim gasom mogu da zamene sve energetske potrebe ako se za tim ukaže potreba. Drvo za kamin se čuva napolju i nalazi se u skloništu koje je deo turbine vazdušnog tornja, čineći da se ova vetroturbina gotovo i ne razlikuje od svoje druge upotrebe. Na spratu ove kuće se nalaze stepenice koje vode do mezazina, koji sadrži kupatilo i spa zonu na jednom kraju, glavnu spavaću sobu u sredini i dve dečije sobe u svom zadnjem delu. Ovaj prostor je dobro osvetljen pomoću svetlarnika koji se nalazi na krovu i staklenim zidovima koji sačinjavaju zonu za druženje koja se nalazi ispod. Veštačko svetlo se sastoji od LED dioda koje su poređane na stranicama polica i na plafonu. Kupatilo je podeljeno na četiri zone, pri čemu se u prvoj nalaze kada i lavabo, druga je staklena tuš kabina, nakon koje dolazi toalet i poslednja u redu je zona u kojoj je postavljena Baufritz sauna. Pošto je svaka zona u kupatilu odvojena, prostor može biti korišćen u isto vreme, što je veoma korisno porodici sa decom.

Glavna spavaća soba sadrži malo industrijskog stila u inače alpskoj estetici, koji se ističe putem stonih lampi pored kreveta i njihovih namotanih kablova. Dečije sobe koriste sav raspoloživi prostor horizontalno i vertikalno, pružajući deci ne samo mesto za spavanje i igru, već i privatni prostor za učenje takođe. Obe dečije spavaće sobe sadrže visoko smeštene prozore zbog privatnosti, a i kako bi oslobodili što više korisnog zidnog prostora. Sve tri spavaće sobe imaju pristup spoljnoj sredini putem dva balkona.

Ne samo da je ovaj pametni dom alpskog šik izgleda prva zgrada u Nemačkoj koja poseduje Minergie-A-ECO – sertifikat, već je takođe i nagrađivani stambeni prostor koji je potpuno zdrav za ljude. Jedna od njegovih dodatnih specijalnih karakteristika je mali podrum koji se nalazi ispod kuće, napravljen od recikliranog betona u okvirima kriterijuma sertifikata. U podrumu se nalazi postrojenje za preradu vode koja se tim putem pretvara u pijaću. Ovo je zaista pametna kuća dizajnirana ne samo za očuvanje i raspodelu energije, već takođe za kreiranje i održavanje zdravog životnog okruženja.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group