Rusi otvaraju istraživačku laboratoriju u Sibiru u stilu Parka iz doba Jure

Dobrodošli u "Парк юрского периода", što u prevodu znači Park iz doba Jure. Nakon relativno kratkog odsustva od 10.000 godina, da li bi krzneni mamuti mogli da haraju snežnom Rusijom u ne tako dalekog budućnosti? Nova istraživačka ustanova smeštena u Sibiru, tvrdi da je to sasvim moguće.

Na 4. Istočnom ekonomskom forumu koji će se održati u Vladivostoku, Rusija će otkriti svoje planove za otvaranje 5.9 miliona dolara vredne laboratorije u sibirskom gradu Jakutsku, koja se nada da će postati “paleo-genetski naučni centar svetske klase”.

Zajedno sa južnokorejskom SOOAM Biotech istraživačkom fondacijom, ruski naučnici sa Severoistočnog Federalnog Univerziteta baviće se istraživanjem genetike brojnih istrebljenih vrsta koje su nekada bile autohtone na tom području, poput krznenih mamuta, nosoroga, pećinskih lavova i vrsta istrebljenih konja. Iako je njihov krajnji cilj daleko od izvršenja, oni kažu da će istraživanje koje će sprovesti pomoći da se ove istrebljene vrste ponovo stvore.

Temperature ispod nule koje su karakteristične za ovaj deo sveta, označavaju ga kao idealnu lokaciju za ovu sortu istraživanja. Oko osamdeset procenata uzoraka mekog tkiva istrebljenih životinja iz Ledenog doba otkriveno je baš ovde, zahvaljujući permanentnom mrazu, koji je pomogao njihovo očuvanje poput praistorijskog frižidera.

Čak ove nedelje, naučnici su objavili otkriće savršeno očuvanog 40.000 godina starog ždrebeta u regiji Jakutije, dok su prošle godine pronašli dva savršeno očuvana mladunčeta pećinskog lava, stara preko 12.000 godina.

“Takav materijal ne postoji nigde drugde na svetu”, kaže dr Lena Grigorieva.

Ipak, oživljavanje istrebljenih vrsta nije nikako mali poduhvat, jer DNK propada vremenom. Čak i ako je neka vrsta mekog tkiva očuvana, naučnici moraju spojiti delove starog DNK. Oni se nadaju da životinje poput pomenutih lavova i mamuta imaju dovoljno bliske rođake kako bi popunili praznine u DNK lancu, baš kao u Parku iz doba Jure.

Samo jedna životinja je klonirana nakon što je istrebljena, a to je pirinejski ibeks, koji je izumro 1997.godine. Primerak koji je kloniran umro je nakon samo sedam minuta života.

Čak i ako je naučno moguće rekonstruisati istrebljene vrste, pojavljuju se brojna etička pitanja. Kako kaže doktor Malkom iz Parka iz doba Jure: “Naučnici previše vremena gube na pitanja da li nešto mogu ili ne, ne pitajući se da li bi trebalo”.

Ipak, nijedna od ovih prepreka ne zaustavlja naučnike na njihovom putu.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group