Kako nas tehnologija poznaje bolje od nas samih

Da li ste kada ste bili klinci, mrzeli kada vam roditelji preturaju po stvarima i njuškaju okolo?

Da li mislite da je fer kada vam neko čita poruke na telefonu? Ako vam te stvari smetaju, trebalo bi dobro da razmislite kako se osećate po tom pitanju, jer vaši gedžeti kreiraju virtuelni profil o vama, koji vas poznaje bolje od rođene majke, devojke ili prijatelja.

Magazin Wired intervjuisao je dva tehnološka filozofa, Tristana Harisa i Juval Nou Hararija, sa ciljem da saznaju kako tehnologija hakuje ljudska bića i transformiše nas, čak i onda kada toga nismo svesni. Hakovanje ljudskih bića zapravo predstavlja način za razumevanje individualaca i njihovih osećanja, odnosno predviđanje njihovih akcija. Ovo tehnologiji daje moć da nas kontroliše. Na primer, Haris kaze da 70 ljudi koji gledaju YouTube, zapravo gledaju stvari koje im sistem ovog sajta preporučuje, a ne nezavisno odabrane snimke.

Mi smo suštinski gledati ko-konspiratori u kršenju naše privatnosti. Jednostavnim posedovanjem pametnog telefona, čak i onda kada nije uključen, mi drugima dajemo mogućnost da prate našu lokaciju. Ovo uključuje vlasti, kao i sve druge sa legalnim ili nelegalnim razlogom za to – važno je samo da imaju opremu kojom nas lako mogu pronaći.

DNK testiranje je toliko napredno, da nam sada ne pokazuje samo naše pretke, već nam daje informacije o potencijalnim bolestima koje možemo razviti u budućnosti. Ako vam se ne sviđa vaš DNK, ne brinite, jer je modifikacija veoma laka uz novu tehnologiju nazvanu CRISPR.

Praćenje rezultata dobijenih upotrebom engina za pretraživanje kreira veoma jasan profil jedne osobe. Na primer, algoritmi sistema pretrage mogu predvideti pol i seksualnost jedne osobe veoma lako, čak i pre nego što ona to sama sazna.

Vaši digitalni ključevi tačno znaju kada ste stigli kući. Sada, postoje servisi koji će ubrzo stići i u Srbiju, a koji vam mogu poslati paket sijalica i hleb, jer softver veštačke inteligecije sinalizira da će vaše sijalice ubrzo pregoreti. Mislili ste da je sve ovo daleka budućnost? Pa, ne. Sve ovo se već sada dešava.

Gde god da se okrenemo, tu je superkompjuter, usmeren prema našem mozgu, koji nas poznaje bolje od nas samih.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group