Stvari koje želite, a ne smete da kažete na razgovoru za posao

Dobiti posao nikad nije jednostavna stvar, naročito kada nas očekuju uvek nezgodni razgovori za posao...

Iako vam svako kaže da samo budete opušteni i prirodni, to je zapravo najlošiji savet koji možete da dobijete. Ovo je jedinstven slučaj gde apsolutno ne želite biti totalno opušteni, jer vam je cilj da se predstavite u što boljem izdanju i pokupite simpatije poslodavca. Ostanite ozbiljni i ponašajte se strogo profesionalno. Predstavljamo vam 10 stvari, koje bi rado iskreno rekli na razgovoru za posao, ali to ipak ne radite.

1. Koliko dana za bolovanje mogu da dobijem?

Iako je ovo zaista često pitanje na razgovoru, niko od nas ne želi dati iskren odgovor. Naravno da želimo što više dana za bolovanje, čak i kada nismo bolesni. Međutim, ukoliko kažete to javno, poslodavac će steći sliku o vama kao da ne želite da radite i da ste hipohondar. Nema šanse da date iskren odgovor a da pri tom ne ispadnete u lošem svetlu.

2. Koliko brzo mogu da očekujem povišicu?

Iako poslodavac u dubini duše veruje da je vaš jedini motiv za rad zapravo lično ostvarenje i želja za znanjem, zapravo su to pare. Plata je glavni pokretač i uvek nas zanima koliko brzo možemo da napredujemo na poslu, što naravno implicira i veću platu. Međutim, ukoliko spomenete pitanje povišice pre nego što uopšte vaš šef vidi koliko znate i umete, to će se loše odraziti na ukupnu sliku o vama.

3. Radije bih bio svoj gazda

Ko ne bi to želeo? Ipak, takve stvari ostavite za sebe, ako želite da dobijete posao. Poslodavcu trebaju vredni i odani radnici, koji će trpeti autoritet i iskazati želju za dokazivanjem na poslu.

4. Koliko će još da traje razgovor?

Svi znamo da razgovori nisu ni malo prijatni i da ne postoji način da vam se takvo stanje promeni. Međutim, nemojte nikad pokazivati nervozu i apatiju prilikom razgovora. Pokažite želju i postavite dodatna pitanja, čak i ako vas ne zanima preterano čime se firma bavi.

5. Sačekajte, moram da se javim na telefon

Bez obzira kakav vas poziv zadesio, nikada nećete proći dobro na razgovoru ako prekinete vašeg poslodavca i javite se na telefon. To je ujedno jedno od osnovnih pravila ponašanja. Time ukazujete nepoštovanje prema firm ii osobi sa kojom provodite vreme. Ukoliko imate preča posla, onda nemojte doći na razgovor, toliko je jednostavno.

6. Moj bivši šef/kolega je bio najgori

Bez obzira da li je to stvarno tako, ukoliko pričate loše o drugim ljudima iza leđa, onda niste ništa bolji od njih. Poslodavac će očekivati da se i prema njemu na isti način odnosite. Kada opisujete svoj prethodni posao, budite umereni i konstruktivni.

7. Ne želim da oblačim to radno odelo

Ukoliko u firmi postoji kodeks oblačenja, uniforme ili radna odela, onda se i od vas očekuje da poštujete takvu odluku, bez dodatnih komentara. Nije bitno kakvo mišljenje imate o tome, ako želite posao to ćete i obući, bez obzira kako to loše i staromodno izgleda.

8. Volim da se dobro provodim

Nikad, ali apsolutno nikad ne prebacujte razgovor na lični nivo. To je jednostavno pogrešno vreme i mesto. Ma koliko vam se šef učinio prijatan.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group