Život u inostranstvu vam može pomoći da odredite prioritete

Ideja o tome da vam život u inostranstvu može pomoći da se pronađete, često je potpuno zanemarena...

Međutim, ukoliko provedete određeno vreme živeći u stranoj zemlji, upravo to se može dogoditi, a ukoliko ovo traje više godina, onda još bolje.

Tim naučnika nedavno je kompletirao istraživanje koje je uzelo u obzir efikasnosti života u inostranstvu i njegov uticaj na koncept samosvesti, odnosno, načina na koji neko definiše sebe. Pošto ljudi sve više provode vremena u inostranstvu, zbog posla ili studija, a ostala tradicionalna životna iskustva, nalik dobijanju novog posla ili razvoda, veoma često mogu biti povezana sa pojačanim samopouzdanjem i samospoznajom, veoma je važno proučiti ovo istraživanje, predstavljeno od strane naučnika u njihovom delu „Organizational Behavior and Human Decision Processes“.

Ova studija uključila je ukupno 1.847 ljudi, koji su učestvovali u nizu ispitivanja. Prvi test posedovao je grupu od 296 učesnika, regrutovanih preko interneta. Polovina izabranika živela je u inostranstvu, makar u jednom delu svog života. Oni su kompletirali test od 12 koraka i skalu samosvesti, uključujući i odgovore na pitanja tipa, da li se ili ne slažu sa izjavama kao što su – „u suštini, ja posedujem jasnu sliku toga što sam i ko sam“, i „ja retko doživljavam sukob između različitih aspekata svoje ličnosti“. Svi u grupi koji su nekada živeli ili i dalje žive u inostranstvu, posedovali su daleko veće samopouzdanje.

Kako bi otkrili da li su rezultati nastali kod ovih tipova ličnosti plod čiste smelosti u potrazi za prilikama preko granice, naučnici su regrutovali još 261 osobu, od kojih je 136 živelo u instranstvu. Ostali nisu još uvek, ali definitivno planiraju, a većina se priprema za put u roku od devet meseci. Baš kao i skalu samopouzdanja, učesnici su popunjavali upitnike vezane za njihovu samospoznaju takođe.

Sve osobe koje su već živele u instranstvu, posedovale su jasnije koncepte samosvesti, od ostalih koji dele iste planove, ali ipak nisu otputovali još uvek, što je objašnjeno statistički, sa njihovim boljim rezultatima u upitnicima vezanim za samopouzdanje i preispitivanje, dobijenim nakon kontrolisanja oposega demografskih i ličnih promenljivih. Konačan skor sugerisao je da život u inostranstvu uključuje konstantna preispitivanja koja dovode do veće samospoznaje.

„Činjenica da smo pronašli konstatnu potporu naše hipoteze, prilikom testiranja velikog broja različitih ispitanika, mešanim i komplementarnim metodama. Kao rezultat, ističemo da prilično turbulentan život u inostranstvu predstavlja odličnog saradnika prilikom otkrivanja samog sebe“, napisali su istraživači. „Trenutno istraživanje predstavlja prvo koje je pokazalo da život u inostranstvu zaista može imati neverovatan uticaj na koncept samospoznaje.“

Istraživanje na kraju sadrži citat iz knjige „Travel Diaries of a Philosopher“, nemačkog filozofa Hermana von Keyserlinga koji glasi: „Najkraći put ka sebi, vodi oko sveta“. Istraživači su dodali: „Gotovo sto godina kasnije, naše istraživanje je omogućilo neoborive dokaze koji podržavaju ovu ideju“.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group