Novi slučajevi smrtonosnog virusa se množe širom Evrope i "veoma je verovatno" da će stići do Balkana kažu stručnjaci…
Hitno zdravstveno upozorenje izdato je za ono što je opisano kao "trenutno najveća pretnja javnom zdravlju", jer su prijavljeni novi slučajevi krimsko-kongoške hemoragijske groznice (CCHF) u Evropi - s bojazni da bi mogla pogoditi teritoriju Balkana.
Već je prijavljeno nekoliko slučajeva u Španiji, a insajderi koji su govorili Odboru za nauku, inovacije i tehnologiju Parlamenta otkrili su da je "veoma verovatno" da će uskoro biti slučajeva i našu zemlju, zajedno sa zemljama okruženja.
Bolest je uzrokovana Nairovirusom, stanjem koje se širi krpeljima, a prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) ima stopu smrtnosti od 10 do 40%. Stručnjaci su upozorili da se bolest može širiti izvan svojih uobičajenih područja jer se obično nalazi u Africi, Bliskom istoku i Aziji, i umesto toga se širi prema zemljama poput Velike Britanije, Španije i Francuske zbog klimatskih promena.
Džejms Vud, šef veterinarske medicine na Univerzitetu u Kembridžu, rekao je da CCHF može stići do Balkana "preko krpelja, u nekom trenutku".
Simptomi CCHF
SZO je rekla da početak simptoma nastupa naglo, s groznicom, mialgijom (bol u mišićima), vrtoglavicom, bolom i ukočenošću vrata, bolom u leđima, glavoboljom, bolnim očima i fotofobijom (osetljivost na svetlost). Mogu se javiti i mučnina, povraćanje, dijareja, bolovi u stomaku i bol u grlu na početku, praćeni naglim promenama raspoloženja i konfuzijom.
Nakon dva do četiri dana, nemir može zameniti pospanost, depresiju i malaksalost, a bol u stomaku može se lokalizovati u gornjem desnom kvadrantu, uz detektovano povećanje jetre.
Drugi klinički znaci uključuju tahikardiju (ubrzani puls), limfadenopatiju (uvećane limfne čvorove) i petehijalni osip (osip koji nastaje zbog krvarenja u koži) na unutrašnjim sluznicama, kao što su usta i grlo, i na koži. Teško oboleli pacijenti mogu doživeti brzo propadanje bubrega, nagli zastoj rada jetre ili zatajenje pluća nakon petog dana bolesti.
Stopa smrtnosti od CCHF iznosi otprilike 30%, a smrt nastupa u drugoj nedelji bolesti. Kod pacijenata koji se oporave, poboljšanje obično počinje deveti ili deseti dan nakon početka bolesti.
Prijavljene smrti
Irak je navodno bio u velikoj borbi s tom bolešću prošle godine, pri čemu je zabeleženo 212 slučajeva između 1. januara i 22. maja. Od toga je 169 prijavljeno samo između aprila i maja.
Agence France-Presse je dodao u maju da se gotovo 100 dodatnih slučajeva i 13 smrtnih slučajeva do tada pripisuje uticaju u Iraku.