Realne fotografije Jupitera otkrivaju kako bi ga naše oko videlo uživo

Ovoga leta, naučnici su objavili nekoliko fotografija Jupitera koje izgledaju baš kao što bi ga naše oči videle kada bismo proleteli pored ove planete...

Zadivljujuće fotografije šireg spektra predstavljaju kremaste, braon, bele i crvene tonove jovijanske atmosfere, dok njihova visoka rezolucija i spektar realnih, prirodnih boja predstavljaju region koji je zapravo manje koloritan, ali su njeni atmosferski vrtlozi prepuni predivnih nijansi koje se prelamaju i mešaju na neverovatan način, fascinirajući nas još više.

Procesuiranje fotografije pravim bojama predstavlja pristup koji pretvara astronomske kadrove u nešto što bi ljudsko oko videlo. Letelice, robotički istraživači i teleskopi poseduju različite filtere koji gotovo uvek hvataju daleko više talasnih dužina nego što bi naše oko imalo priliku, čak i onda kada se fokusiraju isključivo na vidljivu svetlost. Upravo zbog toga astronomi i civilni naučnici moraju da izaberu najbolji način kako bi isporučili fotografije.

Količina svetlosti u različitim filterima pretvara se u zelenu, crvenu i plavu, ali ponekada u žutu i ljubičastu takođe. Prave boje jednostavno imitiraju odgovor našeg oka na posmatrani predmet. Često realne boje i uvećavanje fotografija dolaze zajedno, kao što je bio slučaj sa Plutonom, sa prvim sistemom zaduženim da nam pokaže kako bi nam bilo da gledamo direktno u njega i drugim da istakne diverzitet njegovog terena.

Jedan od ciljeva misije Juno jeste razumevanje kompleksne atmosfere Jupitera i njegovih oblaka. Brojne fotografije obradili su civilni naučnici koji su povećali kontrast u oblacima, predstavljajući turbulentnu atmosferu Jupitera na najrealniji i najbolji način.

Set fotografija koje je predstavio Bjorn Jonson, predstavljaju nam razlike između pogleda ljudskog oka i mašinski obrađenih i poboljšanih primeraka. Naravno, i dalje će postojati ljudi koji preferiraju poslednjepomenute, ali videti ove fotografije jedne pored drugih pruža nam tačnu ideju na koji način one zapravo komplementiraju jedne drugima i pomažu daljem razumevanju univerzuma.

Ove fotografije uhvatila je sonda Juno tokom njenog preleta planete 5.jula ove godine, što je bio četrdeset i treći prolazak ove letelice oko Jupitera.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group