Praćka za lansiranje u svemir uspešno kompletrala poslednje testiranje

Kompanija SpinLaunch iz SAD, uspostavila je saradnju sa NASA i brojnim drugim kompanijama kako bi saznala da li katapultiranje predmeta u svemir može predstavljati validnu alternativu hemijski pokretanim raketnim lansiranjima...

Prošle nedelje, SpinLaunch brend kompletirao je svoj deseti uspešni test njegovog Suborbital Accelerator sistema u pustinji Novog Meksika. Poslednje lansiranje, koje možete videti na snimku ispod teksta, predstavlja nam tim kompanije koji puni svoju praćku teretom u vlasništvu NASA, Airbus, Cornell University i satelitske kompanije Outpost.

Šef kompanije želeo je da vidi da li osetljiva naučna oprema može preživeti intenzivne G sile njihove Suborbital Accelerator praćke. Ovaj sistem u suštini zavrti predmete pri brzini od 8.046 km/h, u vertikalnoj dvanaestometarskoj centrifugi. Odmah nakon što predmet koji se lansira dostigne ovu brzinu, on se ispaljuje iz odžaka na akseleratoru i lansira u nebo.

NASA tovar bio je sastavljen od Data Acquisition Unit sistema, opremljenog brojnim senzorima uključujući i dva akcelerometra, žiroskopa, magnetograma i senzore pritiska, temperature i vlage. Nakon sletanja ove opreme, DAQ sistem je pronađen i istraživači sada proučavaju potanko sve podatke koje je on prikupio.

Sve u svemu, ova misija se ispostavila potpuno uspešnom, jer je sva oprema izdržala sav pritisak i okretanje tokom lansiranja iz ove ogromne praćke. Posebni i inovativni sistem lansiranja tereta tek bi trebalo da pošalje nešto u orbitu, što ujedno predstavlja njegov konačni cilj, naravno. Kompanija nije objavila bilo kakve informacije vezano za visinu poslednjih testova, ali prethodno lansiranje je poslalo predmete na gotovo osam kilometara.

Iako ideja lansiranja opreme u orbitu oko naše panete upotrebom astronomske praćke deluje prilično neverovatno u ovom momentu, inovativne metode SpinLaunch lansirnog sistema poseduju jasne prednosti i zahtevaju manje goriva, što zauzvrat zahteva daleko manje troškova po lansiranju. Ukoliko sve prođe prema planovima, ova novoosnovana kompanija počeće da nudi i komercijalna orbitalna lansiranja od 2025. godine.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group