3 prirodna jela – zamena za suplemente

Ishrana je veoma važna, i kada se govori o zdravlju i kao dopuna treningu. Ljudi lako padaju na priče kompanija i prodavaca o mnogobronjim suplementima koji organizmu nadoknađuju određene supstance koje nisu unete hranom, međutim njihova priča ponekad nije baš potpuna i svodi se na ’prodavanje prečica’.

Mnogo dodataka ishrani koji se nalaze na tržištu, zapravo su mnogo manje efektivni nego neke osnovne namirnice koje možemo pronaći u prodavnici. Ovo je jeftiniji i ukusniji način od svakodnevne suplementacije, da u organizam unesemo potrebne elemente.

1.Brokoli

Brokoli je prepun jedinjenja pod nazivom izotiocijanati i sulforafan. Ova jedinjenja zaslužna su za zdravstvene pogodnosti brokolija. Izotiocijanati imaju antioksidantska svojstva, dok sulforafan pomaže u borbi protiv raka.

Suplementi koji sadrže ova jedinjenja nisu ni probližno moćni kao sam brokoli. Dok suplementi mogu da sadrže nekoliko vrsta ovih jedinjenja, brokoli predstavlja ful paket.

Brokoli ima mnogo veće zdravstvene koristi od suplemenata koji se odnose ili su izvedeni iz brokolija. Konzumiranje kompletnog obroka može biti mnogo efikasnije od suplemenata jer se jedinjenja u suplementima mogu oslanjati na bioaktivna jedinjenja iz hrane kako bi imali pun efekat ili bili optimalno apsorbovani.

2.Cvekla

Cvekla sadži veliku kolčinu nitrata, i konzumiranje suplemenata nije ni približno efektivno kao kada se jede ovo povrće.

Unos nitrata poboljšava protok krvi i cirkulaciju, zbog čega se cvekla smatra dobrim obrokom pred trening.

Jedenje cvekle i zeleniša nudi mnogo više nitrata nego što to može bilo koji suplement.

3.Pasulj

Suplementi vlakna su veoma popularni, jer problemi prouzrokovani nedostatkom ovog elementa, kao što je zatvor, mogu biti veoma neprijatni. Iako ne postoji loša strana uzimanja suplemenata vlakna, jeftinije je, ukusnije i zdravije da vlakna unosite preko povrća.

Pasulj je odličan primer vlaknastog povrća. On je jeftin i sadrži ugljene hidrate koji se zovu oligosaharidi, a koji ne mogu da se vare. Oligosaharidi imaju probiotske efekte koji zajedno sa vlaknima pozitivno utiču na varenje.

Povrće poput brokolija i pasulja predstavlja važan sastojak digestivnog zdravlja. Ovo povrće obezbeđuje značajan nesvarljiv materijal, koji takođe i potiskuje apetit.

Suplementacija može biti dobar način za ublažavanje zdravstvenih problema, ali svakako ne treba da predstavlja prvi korak. Procena načina života i navika u ishrani, a potom i pravljenje malih promena predstavlja mnogo efikasniji ali i jeftiniji način. Da ne pominjemo, povrće je ipak mnogo ukusnije od tableta ili pilula.

N.Ž.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group