Koliko je teško imati morski akvarijum?

Većina akvarijuma koje ljudi imaju u njihovim domovima su slatkovodni...

Ako volite životinje, mir i zen atmosferu, onda defintivno morate kupiti akvarijum. Ribice su ljubimci kojima ne morate posvetiti mnogo pažnje, a koje će vam opet praviti društvo i koje će popuniti vaš životni prostor. Akvaristika je velika i opširna oblast, pa se morate dobro edukovati i informisati pre nego što kupite akvarijum.

Mi smo odlučili da vam objasnimo najbitnije stvari koje će vam omogućiti da počnete da se bavite akvaristikom i da u svom domu kreirate mali ekosistem koji će savršeno funkcionisati. Već smo pisali tekstove koji su vezani za slatkodovne akvarijume, ali naši čitaoci su nam postavili pitanje „koliko su morski akvarijum teški i komplikovani za održavanje“.

Pokušačemo da vam u kratkim crtama odgovrimo na ovo pitanje i da vam pomognemo, kako biste bolje shvatili šta sve trebate raditi kako biste u vašem domu imali morski akvarijum.

Za razliku od slatkovodnog akvarijuma, morski akvarijum zahteva bolje poznavanje akvaristike te se ne preporučuje početnicima. Ipak, ako ste voljni da istražujete i da učite o akvaristici onda vaš prvi akavarijum može biti morski.

Prvi manji problem na koji ćete naleteti jeste sam tip vode koji morate obezbediti ribicama. Pošto je reč o morskom akvarijumu, vodu morate mešati sa određenim dodacima kako biste joj povećali salinitet i ubacili određene minerale koji su ribicama neophodni za normalno i zdravo funkcionisanje.

Same ribice su daleko osetljivije i skuplje od slatkovodnih ribica, pa ćete morati dobro da se pripremite, jer nećete smeti da dozvolite da vam neka ribica ugine, jer će vas to skupo koštati. Za razliku od slatkovodnog akvarijuma, uslovi za život ovde moraju biti savršeni.

Temperatura uvek mora da bude ista i ako se poremeti z samo 1 stepen, život u akvarijumu može stradati.  Svetlost takođe mora biti odgovarajuća i morate kupiti posebne lampe koje simuliraju svetlost koja se nalazi u morskoj vodi. Obično su to plavičasta i blago ljubičasta svetla.

Ako želite da imate korale i biljke, tu takođe morate malo više odrešiti kesu jer njihovo održavanje košta više nego kod slatkovodnog akvarijuma. Isto tako, veličina akvarijuma igra veliku ulogu, jer se veći akvarijumi mnogo lakše održavaju, dok ćete u manjim akvarijumima naleteti na razne probleme, tako da vam i tu dolazi problem sa novčanikom.

Dakle, održavanje morskog akvarijuma nije nemoguće, ali morate se spremiti na novčane izdatke i morate biti spremni da budete dosta aktivirani oko akvarijuma i da ga redovno čistite i održavate. Promena vode mora biti rađena na vreme i čišćenje filtera i filter mase takođe ne sme biti zapostavljena.

Slatkovodni akvarijum vam pruža samo malo više mesta za opuštanje i zanemarivanje samog akvarijuma, dok se to kod morskog ne sme desiti.

Ako želite da saznate nešto više o akvaristici i akvarijumima onda posetite ovaj LINK.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group