Veliki radio impulsi pulsara daleko su moćniji nego što se smatralo

Radio pulsari bi mogli izbacivati daleko više moćnih radiacionih talasa u svemir nego što se to do sada smatralo...

Sudeći prema novim istraživanjima srovedenim na Crab pulasru, udeljenom nekih 6.500 svetlosnih godina, događaji poznati kao veliki radio pulsevi prećeni su velikim povećanjem emisija X zraka. Ovo znači da ovi događaji predstavljaju daleko energičnije pojave nego što se do sada smatralo, dodatno razjašnjavajući poreklo misterioznih brzih radio impulsa koji obasipaju našu planetu sa udaljenosti od nekoliko miliona svetlosnih godina širom intergalaktičkog prostora.

Radio pulsari su čudne zvezdane formacije. Oni su tipovi kompaktnih objekata poznatijih kao neutronske zvezde, urušeno jezgro masivne zvezde koja je postala supernova. Brojne neutronske zvezde potpuno su stopljene sa svojom okolinom, ali pulsari, oni predstavljaju sasvim drugu priču. Ove zvezde okreću se velikim brzinama emitujući mlazeve čestica iz svojih polova, a kada su ti snopovi orijentisani u pravcu naše planete, pulsevi zvezda mogu biti uočeni kao ubrzani kosmički svetionici u vremenskim razmacima koji se mere milisekundama.

Svi pulsari se ne ponašaju identično, takođe. Neki od njih emituju radio pulseve, ekstremno kratke, koji traju u milisekundama, radio emisije daleko jače od onih koje mrtve zvezde normalno emituju. Crab pulsar nalazi se u maglini Raka, a predstavlja zvezdu koja je postala supernova pre nešto više od hiljadu godina. Ovo je jedan od najmlađih pulsara poznatih do danas i poseduje period rotacije od trideset puta u sekundi.

Pored toga, Crab je jedan od profilnijih pulsara i jedini objekat za koji znamo da poseduje ove ogromne pulseve praćene povećanjem emisija smeštenih izvan radio talasnih dužina. Kada Crab pulsar detonira, njegova optička svetlost se takođe povećava.

Stoga, Internacionalni tim astronoma, predvođenih od strane Teruakija Entoa, sa RIKEN Cluster for Pioneering Research instituta u Japanu, krenuo je u potregu za tim drugim talasnim dužinama. Sa svih strana sveta, ovi naučnici koordinisali su simultana posmatranja pulsara upotrebom radio i X-ray teleskopa kako bi pokušali da detektuju povećanje u emisijama X zraka u velikim radio pulsevima.

Nakon tri godine, oni su konačno detektovali signal dovoljno jak i jasan kako bi potvrdio da Crab pulsar zaista ispušta oko četiri procenta više emisija X zraka putem svojih velikih radio pusleva, sugerišući da smo potpuno podcenili moć ovog kosmičkog fenomena. "Naša merenja impliciraju da su ovi divovski pulsevi zapravo hiljadama puta enegičniji nego što se to pre mislilo", izjavio je Enoto.

Mi zapravo ne znamo šta izaziva velike radio pulseve, tako da je nova informacija veoma interesantna. Ovo povećanje od četiri procenta potpuno se slaže sa povećanjem optičkih emisija, što indicira da veće enegrgetske radijacije poseduju istu spektralnu energetsku distribuciju kao normalni puslevi, navedeno je u istraživanju. Nalazi istraživanja takođe postavljaju i određene okvire vezane za to šta može izazvati zvezdu da aktivira svoje pulseve.

Ono što je tim astronoma primetio, jeste konstantno sa magnetnim ponovnim povezivanje, ispuštanjem energije koja rezultira procesom u kome linije magnetnog polja oko zvezde pucaju i ponovo se spajaju. Ovo je nešto što naše sunce radi stalno, rezultirajući solarnim bakljama. Veliki radio pulsevi takođe mogu biti posmatrani kao verzije misterioznih radio signala iz drugih galaksija niže energije, poznatijih kao brzi radio impulsi.  Baš kao i veliki radio impulsi, brzi radio impusli su uglavnom nasumični i očitavaju se u milisekundama, ali zapravo dolaze sa daleko većih udaljenosti i zbog toga su mnogo moćniji.

Prošle godine astronomi su detektovali po prvi put da brzi radio impulsi dolaze i iz naše galaksije, emitovani magnetarima, vrstom neutronske zvezde neverovatno jakog magnetnog polja. Zapravo, postoji iznenađujuće malo suštinskih razlika između magnetara i pulsara, dok određeni astronomi veruju da su magnetari u stvari nastaju od pulsara.

Veoma je moguće da postoji više od jednog mehanizma koji proizvodi ove brze radio impusle, tako da je misterija sve samo ne rešena. Ovo novo istraživanje dodaje još jedno važno otrkiće. Neki od ovih brzih radio impulsa se ponavljaju, kao da nastaju u istim procesima kao i veliki radio pulsevi, a zvezde bi potamnele naprasno tokom ponavljajućeg ponašanja, što je uočeno na najmanje jednom izvoru brzog radio impulsa.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group