Najskuplji gradovi sveta

Brojne svetske metropole, privlače iz godine u godinu milione turista i pune svoje „zlatne“ rezerve...

Luksuzni restorani, noćni klubovi, šoping centri i brojna druga mesta koja turisti obilaze, zahtevaju da isti budu „dubokog“ džepa, ukoliko žele da uživaju u istima. Sudeći po analizama švajcarske finansijske grupacije UBS, tri najskuplja grada na svetu su Njujork, Cirih i Ženeva. Zahvaljujući neverovatno ubrzanom razvoju i napretku ovih gradova, isti su već sada postali nedostupni, kako za posetu, tako i za život velikom broju „običnih“ građana.

Istraživanja pokazuju da jedna prosečna porodica iz Ciriha, koju čine tri člana, mora da potroši više od 3,6 hiljada dolara mesečno, na osnovne stvari, potrebne za preživljavanje. Pri čemu se ova računica dobila sabiranjem 122 proizvoda u potrošačkoj korpi, dakle bez komunalija i iznosa koji je potreban za iznajmljivanje stana. To je u proseku 10 puta više od mesečne zarade prosečne osobe u Srbiji! Dakle, da biste posetili ovaj velelepni i preskupi grad, počnite na vreme da odvajate novac, jer će vas to iskustvo skupo koštati.

Ženeva se naime nalazi na drugom mestu po skupoći življenja. Kako biste tamo bukvalno preživeli, treba vam samo 3,5 hiljada dolara mesečno, bez da iste trošite na luksuzne izlaske ili šoping. Priznaćete zavidna cifra, ali to je nešto što prosečan građanin Ženeve može da izdvoji za život u ovom gradu, koji nikad ne spava, izgrađuje se iz dana u dan i živi život „punim plućima“. Svi vi koji ste planirali da posetite Ženevu, moraćete nešto manje da štedite nego svi oni koji planiraju put za Cirih.

Na trećem mestu, ali svakako zasluženom, nalazi se Njujork. Grad koji inspiriše, cveta u svoj svojoj lepoti, objedinjuje tehnologiju, napredak i umetnost u jednom. Grad koji je središte svih bitnih zbivanja u svetu. Mesto gde možete pogledati najaktuelniju pozorišnu predstavu ili mjuzikl, posetiti modnu reviju poznatog kreatora ili sportski događaj vašeg omiljenog tima, mesto koje će vam jasno stavili do znanja da li mu pripadate ili ne. Naime, da biste se uklopili u celu priču o Njujorku trebaće vam nešto malo manje od 3,4 hiljade dolara mesečno.

Veliko iznenađenje za investitore širom sveta usledilo je 15. januara, kada je švajcarska centralna banka ukinula donju granicu deviznog kursa od 1,2 franka za jedan euro, što je dovelo do rekordnog porasta franka u odnosu na euro. Zahvaljujući ovom potezu, Cirih i Ženeva su u konstantnoj trci za dominaciju na lestvici najskupljih gradova na svetu, pobedili Oslo, koji je od tada bio neprikosnoveni lider.

Najniži na lestvici skupih gradova, naime je Kijev. Kako istraživanja pokazuju jednoj četvoročlanoj porodici potrebno je oko 1,27 hiljada dolara, šro predstavlja trećinu kada se ova cifra uporedi sa onom koja vam treba u Cirihu. Pored, mogli bismo slobodno reći „krajnje jeftinog života“, sprovedeno istraživanje je pokazalo da se cene iznajmljivanja stanova kreću oko 540 dolara, što i nije nemoguće priuštiti sebi sa osrednjom platom u Kijevu. Ukoliko ste planirali da posetite Kijev, „pašće vam kamen sa srca“ što nećete morati da štedite čitavu godinu, kako biste tamo proveli samo par dana.

Dobro razmislite ukoliko planirate na put, neki gradovi možda i nisu finansijski pristupačni...

Č.K.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group