Boeing predstavlja novi hipersonični avion

Petnaest godina nakon poslednjeg leta modela Concord, superoničnog turbo-mlaznog aviona, kompanija Boeing objavila je planove o kreiranju hipersoničnog putničkog mlaznjaka koji će biti u mogućnosti da leti brzinom od preko tri Maha, tačnije 6.115+ km/h...

Koncept je pre nekoliko dana predstavljen na Američkom institutu za aeronautiku i astronautiku, u Atalanti. Pri ovim neverovatnim brzinama, let od jedanaest sati od Los Anđelesa do Tokija, umesto 11 sati trajaće svega tri.

"Kompanija Boeing izgrađena je na temeljima šest decenija duge tradicije u dizajniranju, razvijanju i upravljanju eksperimentalnim hipersoničnim mašinama, što nas čini pravom kompanijom koja će krčiti put do bržih letova i ovih tehnologija u budućnosti", izjavio je Kevin Bovkat, tehnički direktor i vođa naučnog tima hiperoničnog projekta.

Proizvođač inovativnih aviona, radi godinama na razvijanju hipersoničnih letova, tačnije, decenijama, još od polovine prošlog veka. Tokom 2013. godine, njihov X51 eksperimentalni dron, postavio  je svetski rekord tokom leta održanog petog marta u trajanju od 3,5 minuta. Za izgradnju letelica sposobnih za hipersonične brzine koristi se potpuno druga mlazna tehnologija, dok ova kompanija očekuje da takvi avioni postanu standard za 20. ili 30. godina.

Vi nećete moći, niti želeti da idete brzinom od 5 Maha tokom uzletanja, s toga je ovaj brend zamislio svoju novu flotu sa dodatnim komercijalnim turbo motorima, sposobnim za razvijanje različitih brzina,  koje mogu biti potpuno isključeni, kada  je vreme da avion zaista ubrza. Pored toga, tradicionalni rotori i sečiva propelera ne mogu da izdrže tolika ubrzanja. Kada vazduhoplov leti hipersoničnim brzinama, njemu nisu potrebni propeleri kako bi kompesovao vazduh na zadnju stranu, zbog toga što sama brzina aviona to završava za njega.

Upravo iz ovog razloga, većina današnjih hipersoničnih aviona oslanja se na rimdžet tehnologiju, koja koristi njegovo kretanje unapred kako bi kompresovala vazduh.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group