Korejski naučnici razvili ultimativnu stelt tehnologiju

Tim korejskih istraživača tvrdi da je dešifrovao kod aktivne "cloaking" tehnologije ili aktivne kamuflaže koja automatski može uklopiti predmete u njihovo okruženje i u realnom vremenu...

Fleksibilna tehnologija koja oponaša boje veoma je izdržljiva i osetljiva dovoljno kako bi pomogla mekanom robotu da se uklopi u svoje okruženje, baš kao i kameleon u stvarnom svetu, sudeći prema njenim tvorcima.

Kako bi dokazali da njihova tehnologija funkcioniše, naučnici su predstavili snimak na kome možemo videti robota nalik kameleonnu, sa lepim okruglim očima, koji menja boju od crvene, preko plave do zelene, prelazeći preko različitih monohromnih površina.

Ovo je zaista veliki korak u polju kamuflažnih istraživanja, a uprkos tome što je ova tehnologija i dalje u svojoj preliminarnoj fazi, dokazi ovog koncepta postaju sve solidniji i potrkepljeni neoborivim nalazima.

Pre svega, ovo nije prvi pokušaj da se razvije aktivna kamuflažna tehnologija, ali je poslednji eksperiment preuzeo različite pristupe u poređenju sa ostalim sistemima, koji uglavnom pokušavaju da uglave što je više moguće raznobojnih piksela na jednoj površini, što naučnici ponekada opisuju kao izuzetno izazovnu tehnološku formu.

Umesto toga, materijal koji menja boju, odnosno ovaj mali kameleon robot, kreiran je od nekoliko slojeva displeja koji menjaju boju, sa nano senzorima koji detektuju i emituju tonove iz svog okruženja.

Ova kamuflaža je već razmatrana u polju vojnih aplikacija, što definitivno ne treba da predstavlja bilo kakvo iznenađenje, posebno kada se u obzir uzme vreme koje je aktivna kamuflaža predstavljala osnovu militarističke naučne-fantastike i osnov svih snova u istraživanjima vojnih naučnih krugova.

"Prva primena ove tehnologije sigurno će biti u vojne svrhe, na primer, prilikom kamufliranja istraživačkih robota i stvaranja vojnih uniformi sa aktivnom kamuflažama za zaštitu vojnika", izjavio je glavni autor i profesor Seulskog Nacionalnog Univerziteta, Seng Hvan.

Međutim, kako se naučnici nadaju, ovakva tehnologija promena boje mogla bi da dobije svoju primenu i u ostalim sverama života, na primer u proizvodnji garderobe, koja će moći da se prilagodi ukusu ili okruženju korisnika.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group