Naučnici zabeležili nove radio signale iz dubokog svemira

Više slika

Više slika

Astronomi su otkrili još brži ponavljajući radio signal koji stiže do nas sa udaljenosti od gotovo tri miliona svetlosnih godina, otvarajući nova pitanja vezana za univerzum...

Sudeći prema novom istraživanju objavljenom u Nature magazinu, internacionalni tim istraživača predvođen Li Di, stručnjakom sa Nacionalne astronomske opservatorije na Kineskoj akademiji nauka, pronašao je prasak radio talasa dugačkog milisekundu u dubinama svemira.

Kako naučnici tvrde, ovi praskovi su još prominentniji i jači od prethodnih signala koji su stizali do nas. Tokom rada na drugom istraživanju, astronomi su uspeli da lociraju galaksiju iz koje ovaj radio signal dolazi, međutim, oni za sada nemaju gotovo nikakvo objašnjenje vezano za to šta ih izaziva.

Li Di i njen tim dao je ovim brzim radio praskovima ime FRB 20190520B i kako tvrdi oni su daleko robusniji od onih koje su naučnici uspeli da uoče ranije. Preko 95% detektovanih brzih radio praskova događa se odjednom, ali ponavljajući praskovi olakšavaju naučnicima da shvate odakle potiče ova energija.

Novi dokazi sugerišu da se ovakvi radiotalasi čak mogu i promeniti tokom svog puta kroz svemir i protokom godina. Kako je naučnik na radioastronomskom odeljenju Kalifornijskog instituta za tehnologiju, Kejsi Lov, izjavila za CNN, radio signali emituju energiju i ostavljaju dokaze naučnicima.

„Mi sada zapravo moramo objasniti ovu duplu misteriju i zbog čega brzi radio praskovi i konstantni izvori radio talasa ponekada dolaze zajedno“, izjavila je Kejsi. „Da li je normalno da brzi radio praskovi budu mladi? Ili je možda ono što ih stvara masivna crna rupa koja proždire obližnju zvezdu? Teoretičari poseduju daleko više detalja sa kojima sada mogu raditi i mogućnosti za objašnjenje se polako sužavaju.“

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group