Ogromna masa koja emituje toplotu otkrivena ispod površine Meseca

Velika masa kamena koji emituje toplotu pronađena je zakopana pod površinom našeg Meseca...

Neverovatno otkriće zapaženo je ispod jednog od kratera našeg prirodnog satelita, gde je velika masa granita zadužena za emitovanje toplote godinama unazad. Stručnjaci znaju da je Mesec nekada imao erupcije i polja lave, ali sve do sada, oni nikada nisu otkrili dokaz zaostavština vulkanske aktivnosti nalik onim na Zemlji, ispod kojih se formira granit tokom hlađenja magme i njene kristalizacije duboko ispod površine.

Sada, sve to se promenilo nakon što su astronomi malo bolje istražili ono što leži ispod Compton–Belkovich kratera, smeštenih na udaljenoj strani Meseca. Oni su u ovom predelu naišli na veliki komad granitnog kamena koji je emitovao toplotu. Otkriće astronoma probudilo je pažnju strčnjaka jer granit nije čest pronalazak van naše planete. Granit na Mesecu pronađen je uz pomoć podataka kineskih i američkih lunarnih orbitera, što je dovelo do otkrića potpuno novog vulkanskog procesa koji nikada do sada nije bio viđen.

U izjavi, jedan od vodećih istraživača, dr Met Sigler sa Planetarnog naučnog instituta, izjavio je: „Koristeći instrument koji proučava mikrotalase, koji su duži od infracrvenih, poslate sa kineskih Chang E1 i 2 orbitera, bili smo u mogućnosti da odradimo temperaturno mapiranje ispod površine Meseca“.

"Ono što smo otkrili jeste da je jedan od ovih sumnjivih vulkana, poznat kao Compton-Belkovich, potpuno usijan u talasnim dužinama mikrotalasa“, dodao je naučnik. „Ovo znači da je on vreo, ne na površini, kao što bi mogli da vidimo infracrvenim talasima, već ispod nje. Jedini način da se ovo objasni jeste da višak toplote dolazi negde ispod obeležja unutar dublje mesečeve kore. Stoga, Compton-Belkovich površina, za koju se smatralo da je bila vuklan, takođe greje i najveći izvor toplote ispod sebe“.

Upotrebom ovih podataka, naučnici su zaključili da oko 19,3 kilometra širok pad čini kalderu, ili depresiju drevnog vuklana, u kojoj su površinske temperature za deset stepeni Celzijusa veće u poređenju sa onim iz okruženja. Za ovaj vulkan se smatra da je poslednju erupciju imao pre oko 3,5 milijardi godina, dok eksperti veruju da je toplota koja se emituje iz granita ispod površine zaostavština zarobljenog radioaktivnog materijala u kamenu.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group