Višećelijski organizam oživeo nakon 24.000 godina provedenih u sibirskom ledu

Desetinama hiljada godina jedno mikroskopsko stvorenje bilo je zamrznuto i nepokrento ispod zemlje u beskrajnim Sibiriskom permafrostu...

Uprkos tome, kada su naučnici izvadili ovaj multićelijski organizam iz njegovog ledenog groba, ono nije samo oživelo, već je počeo i da se razmnožava, sugerišući da postoje mehanizmi pomoću kojih multićelijske životinje mogu izbeći oštećenja nastala procesom smrzavanja i nakon buđenja ih čine potpuno spremnim za nastavak života, kao da se ništa nije ni dogodilo.

"Naš nalaz danas predstavlja nepokolebljiv dokaz da multićelijske životinje mogu preživeti desetinama hiljada godina u kriptobiozi, stanju koje gotovo kompletno obustavlja metabolizam", izjavio je bilog Stas Malavin, iz ruskog Soil Cryology Laboratory instituta. Biće o kome je reč poznato je danas i radi se o mirkroskopskom beskičmenjaku poznatijem kao rotatorija. Ove male vodenaste bakterije žive u vodenim površinama širom sveta i njihove mogućnosti preživljavanja surovih uslova, kao što su temperature niže od tačke smrzavanja i dehidracija, prosto su fascinantne.

Prethodne studije i eksperimenti prikazali su da ova stvorenja mogu preživeti godinama u fazi kriptobioze, u kojoj telo poptuno obustavlja sve biološke funkcije. U zamrznutom stanju, sada je dokazano da rotatorije mogu preživeti desetinama hiljada godina. Drevni arktički permafrost ispostavio se neočekivano bogatim ovim drevnim organizmima koji su preživeli u njemu milenijume. Među njima nalaze se mikrobi, kao što su virusi, ali određene vrste biljaka i mahovine takođe. Jedno posebno otrkiće jeste multićelijski valjkasti crv iz permafrosta, star preko trideset hiljada godina.

Oporavak ove posebne rotatorije, vrste iz slatkih voda i porodice adineta, sugeriše da oživljavanje valjkastog crva nije bila puka slučajnost. Permafrostski primerak nađen je na 3,5 metara dubine u severnom Sibiru. Ovaj predeo i njegove reke poznati su po slojevima bogatog leda iz kasnog pleistocena, dok je radiokarbonsko datiranje potvrdilo da je ovaj posebni primerak star oko 24.000 godina.

"Ključna stavka je to da multićelijski organizmi mogu biti zamrznuti i očuvani hiljadama godina, pre nego što se vrate nazad u život, što svakako predstavlja san svih pisaca naučne fantastike", dodao je Malavin. "Naravno, daleko kompleksniji organizmi su mnogo teži za održavanje živim u ledenom okruženju, dok za sisare to trenutno uopšte ne predstavlja mogućnost. Sa druge strane, put od jednoćelijskih organizama do onih sa utrobom i mozgom, makar bili i mikroskopski, predstavlja veliki korak napred."

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group