Puštanje ili brijanje brade?

Pored brojnih razlika između žena i muškaraca, brada je svakako jedna od osnovnih...

Tokom vekova brada se smatrala simbolom muškosti i nošena je sa velikim dostojanstvom. Takođe smatralo se da su osobe koje nose bradu pametnije, mudrije i inteligentnije. Dostojanstvo bradatog muškarca u dalekoj prošlosti vezivalo se za njegovo sazrevanje i prelazak u novo razdoblje života, jer mladi momci nemaju bradu, odnosno imaju tek začetak iste. Svi drevni mudraci i bogovi prikazivani su sa bradama, jer se ista smatrala simbolom veličine i snage.

Sa napretkom civilizacije smanjila se potreba modernog čoveka da putem brade ističe svoju muškost. Isti se naime brijao iz pre svega praktičnih razloga. Glatko lice ukazivalo je prvenstveno na to da muškarac ima dovoljno vremena, mogućnosti i želje da vodi brigu o svom izgledu, po čemu se najviše i razlikovao od varvara.

Takođe u prošlosti je brada služila i kao efikasna zaštita od hladnoće, pa tako pra čoveku nije ni najmanje padalo na pamet da je skraćuje. Ne dugo potom brada postaje znak časti, međutim vrlo brzo biva zabranjema, da bi osvanula kao modni hit u savremenom dobu. Mnogi misle da je brada konačno odnela pobedu, te da je danas slobodna da bude puštena po želji pojedinca bez ograničenja. Statistike pokazuju da preko 50% muškaraca koji imaju preko 80 godina nosi bradu, a da mlađi muškaci većinom biraju glatko izbrijavanje, koje je ženama privlačnije.

Lice sa bradom svakako deluje ozbiljnije i opasnije, što je nesumnjivo i bio cilj kom su težili praistorijski ljudi, koji su morali često da se suočavaju sa divljim životinjama i drugim neprijateljima. Isto tako sečenje brade, bez volje pojedinca, smatralo se gubitkom časti i sramotom. Interesantna je činjenica da je Aleksandar Veliki totalno preokrenuo stav o nošenju brade stupivši na vlast. Naredio je naime svim svojim vojnicima da obriju bradu i strogo kažnjavao one koji su bivali zatečeni sa istom, objašnjavajući pri tom da nije hteo da neprijatelj njegove hrabre ratnike vuče za bradu! Vrlo pametno, složićete se.

Nakon toga u različitim razdobljima brade u se nosile, sekle, stilizovale...Mnogi vladari su se zaklinjali u svoju bradu kako bi bili shvaćeni ozbiljno. Dodirivanje brade drugog muškarca bilo je strogo zabranjeno i smatrano je uvredom, koja je bila vredna dvoboja. Žene su kako se čini sve ovo hrabro podnosile. Stajale su ponosno kraj svojih muškaraca, bilo da su isti bili bradati ili uredno podšišani.

U današnje vreme, složiće se mnoge pripadnice lepšeg pola brada na pravom džentlmenu izgleda zaista privlačno i neodoljivo. Međutim postoje i oni koji preteraju u puštanju brade, pa izgledaju kao da su iskočili iz nekog udžbenika istorije ili da su upravo spašeni sa pustog sotrva nakog 10 godina. Veliki broj žena potvrdiće vam da se oseća sigurnije u društvu muškaraca koji nose bradu, iako se možda češće odlučuju za one koji se briju ( a samim tim i lepše mirišu).

Prosečno brada raste oko pola milimetra dnevno, što naravno zavisi od metabolizna i nivoa hormona u muškom organizmu. Ako izuzmemo statistiku, mušarac zaista mora često da se brije ako želi da izgleda uredno, dok sa druge strane veću pažnju mora da posvećuje praju iste nakon svakog obroka, ako ne želi da se nedeljni jelovnik vidi na njegovoj bradi. Bilo kako bilo, brade su ostale fascinirajući ukras muškog lica, koji može a ne mora da vam se dopada.

Č.K.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group