Brilijantni matematičar iza rešetaka - Dobri Vil Hanting iz stvarnog života

Ubica na izdržavanju kazne, koji je sam naučio kako da razume naprednu matematiku, uspeo je da reši drevni problem iz svoje zatvorske ćelije...

Kristofer Hevens napustio je srednju školu, otišao putem beznađa i postao težak heroinski zavisnik. On je 2011. godine osuđen na 25 godina zatvora zbog ubistva, a tokom izdržavanja svoje kazne on je otkrio svoju ljubav prema matematici i nada se da će uspeti da inspiriše druge ljude, posvećujući svoj rad žrtvi čiji je život oduzeo. U Monroe Correctional Complex zatvorskoj jedinici zatvorenicima je jedino dozvoljeno da poseduju knjige iz matematike i da im one budu poslate ukoliko pristanu da podučavaju druge zatvorenike.

Kada je Hevens, sada već u četrdeset i prvoj godini života, pokušao da dođe do više udžbenika, on je odlučio da napiše pismo matematičkim izdavačima. Ovo pismo je stiglo do profesora matematike, Umberta Kerutija, iz Torina, koji je poslao zatvoreniku problem kako bi testirao njegove mogućnosti. Nedugo zatim, profesor je dobio odgovor od Hevensa putem pošte u formi 47 inča dugačkog komada papira sa formulom ispisanom na njemu. Ekspert je zatim postavio formulu u svoj kompjuter kako bi proverio šta je to poslato. Na njegovo iznenađenje, ovaj zatvorenik je uspeo da reši zadatak.

Upotrebom papira i olovke, on je uspeo da reši teoriju brojeva koja uključuje verižne razlomke, koju je Keruti pokušavao da odgonetne dugi niz godina. Verižni razlomak je u suštini kombinacija razlomaka u kojima imenioci poseduju formu pomešanih razlomaka, što donosi strukturu koja se nastavlja do beskonačnosti čineći razlomke međusobno povezanim. Ova teorija se koristi u modernoj kriptografiji koja se upotrebljava u poljima kao što su bankarstvo, finansije i vojne komunikacije, što je svakako čini veoma značajnom.

Hevens je uspeo da sklopi matematičku slagalicu po prvi put i pronađe zakon velikih brojeva, što je veoma impresivno za nekoga ko nikada nije uspeo da završi srednju školu, ali je njegovo razbijanje teorije dovelo do toga da on i italijanski profesor zajedno kompletiraju naučnu publikaciju.

Objašnjavajući svoju ljubav prema matematici, Hevens je izjavio za CBC mrežu: "Moramo biti u mogućnosti da kreiramo ove lične promene unutar nas, a ponekada ove životne samospoznaje - neretko skrivene ispod brojnih užasavajućih slojeva - jednostavno isplivaju na površinu i vinu se u nebesa. Matematika je bila taj odmor u oblacima za mene".

Hevens, osuđen na četvrt veka dugu kaznu zbog pucnjave do koje je došlo tokom primopredaje narkotika i tokom koje je ubijen jedan od dilera, Renden Robinson, objasnio je na koji je način došao u kontakt sa matematikom prvi put. Ova ljubav startovala je nedugo nakon što je krenuo da služi svoju kaznu i kada je smešten u zatvorskoj samici, poznatijoj kao "rupa", saznao da neko švercuje koverte u kojima su bili matematički problemi.

Kako je dodao: "Ostajao sam dugo budan radeći zadatke. Bili su bolji od slagalica. Jednostavno sam nastavio da se bavim matematikom i od tada nikada nisam prestao. Postoji mnogo toga u matematici. Svaki put naučim nešto više, uvek se iznova čudeći koliko toga u stvari ne znam, dok su noviteti koje dolaze uvek predivni, čak i onda kada sam suočen sa brojnim neuspesima. Kada radim, ja posvećujem svoje uspehe mojoj žrtvi, zbog toga što je on konstantni podsetnik na to gde zaslužujem da se nalazim u životu".

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group