Kineski naučnici stvorili staklo jače od dijamanta

Tim istraživača iz severne Kine, razvio je najjači stakleni materijal na svetu, transparentnu žućkastu masu nazvanu AM-III, koja je u mogućnosti da napravi duboke ogrebotine na površini dijamanata, preneo je South China Morning Post...

Materijal, kreiran potpuno od ugljenika, dostigao je 113 gigapaskala na Vickers testu čvrstine. Radi poređenja, bitno je napomenuti da prirodni dijamanti uglavnom ostvare rezultat negde između pedeset i sedamdeset gigapaskala na skali. Novo istraživanje, vođeno profesorom Tianom Jongjunom iz Yanshan University laboratorije, objavljeno je u magazinu National Science Review. Tokom 2013. godine, Tian i njegov tim kreirali su najjači materijal na svetu vidljiv golim okom, braon nitrid kristal koji je više od duplo tvrđi od najtvrđeg dijamanta pri 200 GPa.

Iako žućkasti AM-III nije nastao kako bi zamenio dijamante kao cenjen materijal u svetu juvelirstva, istraživači tvrde da bi jačina ovog materijala mogla biti korišćena u kreiranju blindiranih prozora koji su od dvadeset do sto puta čvršći od pojedinih trenutnih verzija koje se komercijalno koriste. Pre nego što se ovo dogodi, tim nastavlja svoje testove na svom materijalu, koji je takođe i dobar poluprovodnik sa efikasnošću gotovo istom kao onoj koju poseduje silikon. Ovo znači da bi se on potencijalno mogao koristiti u fotoelektričnim uređajima, uključujući i oružija kojima je potrebna ova funkcija u ekstremnim uslovima.

Kako bi kreirali materijal, kineski naučnici su morali da pojačaju pritisak u eksperimentalnoj termalnoj komori na 25 GPa i temperaturu do 12.000 stepeni Celzijusa. Oni su koristili materijal koji se zove fuleren, altrop ugljenika u obliku fudbalske lopte, koji bi se u ovim uslovima uglavnom pretvorio u dijamant. Međutim, postepenim povećavanjem temperature i podjednako usporenim hlađenjem materijala, došli su do željenih rezultata.

Tehnički govoreći, AM-III predstavlja staklo sa kristalima unutar sebe, sudeći po Tianu. Atomi materijala dovoljno su neraspoređeni kako bi omogućili poluprovodnost, dok su tu takođe i delovi u kojima su atomi potpuno poređani što doprinosi čvrstini materijala. Ova fuzija haosa i strukturnog poretka poseduje potencijal da kreira čitav niz prethodno nezamislivih aplikacija.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group