Skroluješ. Skroluješ još. Prošlo je 15 minuta. Pa sat. Pa ceo dan. I onda shvatiš: prošao si više sadržaja nego što si prohodao koraka.
Stručnjaci tvrde da prosečan čovek dnevno pređe 300 STOPA skrolovanja. Da ti prevedemo: to je visina Kipa slobode. Samo u TikTok videima, reelsima i besmislenim komentarima ispod viralnog snimka o mački koja svira harmoniku.
Prema Newport Institute: Zombi skrolovanje = besciljno i hipnotisano prelaženje sa jednog feeda na drugi. Doom skrolovanje = tražiš negativne vesti, loše informacije, katastrofe. Zajednički imenitelj? Mozak ti se pretvara u digitalni kačamak.
Dr Don Grant, savetnik za zdravu upotrebu uređaja, upozorava na fenomen zvan "brain rot" – ili, u prevodu: "moždano truljenje." Nije medicinski termin, ali to ga ne čini manje stvarnim.
„Radi se o mentalnoj magli, padu kognitivnih sposobnosti i osećaju kao da ti se mozak topi od ekrana,“ kaže dr Grant. Zvuči poznato? To je onaj momenat kad gledaš treći put isti TikTok jer si prešao nivo obamrlosti.
Kako te ovo ubija – ne samo mentalno, nego i fizički?
San ti propada – čak i sat vremena gledanja u telefon pre spavanja remeti cikluse sna.
Poređenje i očaj – Insta-likovi s „savršenim životima“ ti uništavaju samopouzdanje.
Oči ti gore – bukvalno. Suvoća, naprezanje, zamućen vid.
Fokus nestaje – ne možeš da pročitaš dve strane knjige, ali znaš ceo tekst iz mimova.
Isključenost iz realnosti – umesto stvarnih emocija, živiš kroz komentare i filtere.
„Skrolovanje nije pasivno. Umešano je mnogo emocija. Porediš se, žudiš, reaguješ. I sve to ostavlja posledice,“ kaže dr Grant. Drugim rečima – nije samo gubljenje vremena. To je emocionalna samodestrukcija u tihu režimu.
Ne kažemo da treba da se isključiš sa mreža. Ali ako ne možeš da izdržiš bez skrolovanja ni dok sediš u WC – vreme je da digneš digitalnu ručnu.
Svet nije na ekranu. Pravi trenuci, odnosi i osećaji su u realnosti. I da – znamo da to zvuči kao citat iz self-help knjige, ali ovaj put je stvarno istina.