Ako ti se telefon prazni brže nego ti strpljenje – možda si hakovan

U eri kada nam ceo život stane u džep, hakerima je dovoljno samo malo prostora da naprave haos.

Društvene mreže, mejlovi, banke, fotke koje ne bi baš da završe na javnom kanalu – sve to staje u jedan uređaj. A taj uređaj, izgleda, može da ti oda da si hakovan – samo ako znaš gde da gledaš.

Prema stručnjaku za sajber bezbednost, Akošu Mahadžanu, postoji jedan jednostavan znak koji većina ljudi ignoriše, a koji može značiti da ti je telefon kompromitovan.

I ne, nije misteriozni ruski kontakt u imeniku. Nije ni kamera koja se sama pali. Već – baterija. Mahadžan kaže da je nenormalno brzo pražnjenje baterije jedan od najsigurnijih ranih znakova da se nešto dešava ispod haube tvog telefona.

Zašto? Zato što većina malvera i špijunskih softvera radi tiho – u pozadini. Prikupljaju podatke, šalju ih dalje, koriste tvoj procesor – i sve to troši bateriju. Ako ti je telefon preko noći izgubio 40% bez da si ga koristio – to nije “stari uređaj”.To je verovatno uljez u sistemu.

Šta da radiš ako posumnjaš?

Ne paniči. Ali ni ne guglaj “hakovan sam šta da radim” sa tog istog telefona. Evo šta savetuje stručnjak:

1. Isključi sve odmah

Uključi Airplane mode, ugasi Wi-Fi i Bluetooth. Prekini sve veze sa mrežama. Zamisli da gasiš dovod kiseonika hakerima.

2. Skini ozbiljan antivirus

Preko Play Store ili App Store skini proverenu bezbednosnu aplikaciju (tipa Bitdefender, Norton, Kaspersky). Uradi punu sistemsku analizu. Ako ti iskoči da imaš više virusa nego aplikacija – znaš šta ti je činiti.

3. Promeni sve šifre (ali ne s tog telefona)

Uzmi drugi, čist uređaj i odmah promeni lozinke – za mejl, banku, društvene mreže, sve. Napravi nove, jake lozinke i uključi dvofaktorsku autentifikaciju.

4. Očisti i ažuriraj

Ažuriraj operativni sistem – jer update često zakrpi sigurnosne rupe koje su hakeri iskoristili. Obriši sve sumnjive aplikacije, proveri koje app imaju pristup kameri, mikrofonu i lokaciji – i počisti to kao da ti je privatnost stvarna vrednost.

5. Prijavi incident

Ako misliš da si ozbiljno kompromitovan – javi nadležnima. U Srbiji to možeš prijaviti CERT-u (nacionalnom timu za sajber bezbednost) ili direktno banci ako je reč o finansijskoj prevari.

Neće ti vratiti poverenje u čoveka, ali možda vrate pare.

Ako si primetio da ti baterija nestaje brže nego poštovanje u komentarima TikTok devojčica – obrati pažnju. Telefon ti možda ne govori direktno, ali šapat u obliku prazne baterije često znači samo jedno: Nisi više jedini koji koristi tvoj telefon.

All Rights Reserved. | 2009 - 2025. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group