Mamuti bi uskoro ponovo mogli hodati planetom

Kompanija Colossal dobila je petnaest miliona dolara iz privatnog fonda za ostvarivanje njenog velikog plana za oživljavanje i ponovno naseljavanje Sibira runastim mamutima...

Biolog iz Harvardske škole medicine, dr. Džordž Čerč, predstavlja vođu grupe istraživača koja se prethodnih osam godina bavi razvijanjem alata za genetsko oživljavanje runastih mamuta, koji su potpuno nestali pre oko 3.700 godina. U okvirima ekstenzivnog rada u pronalaženju genetskih razlika između azijskih slonova i mamuta, koji dele zajedničkog pretka, dr Čerč veruje da je moguće uspešno modifikovati genetski kod slona kako bi se kreirala životna forma koja će izgledati i ponašati se kao mamuti koji su šetali planetom hiljadama godina.

Dr. Eriona Hisoli nadgleda čitav projekat dodavanja gotovo šezdeset gena u slonovu DNK kako bi se napravile prepoznatljive karakteristike mamuta, kao što su gusta dlaka, debelo salo za hladnije klimatske uslove i velika kupolasta lobanja. Grupa naučnika cilja ka proizvodnji embriona slonova nalik mamutima, kako bi se u nekoliko narednih godina konačno došlo do čitave populacije pravih mamuta.

"Ovaj alat može biti korišćen u različite svrhe, bilo da se radi o spašavanju vrsta od izumiranja ili mapiranja ljudskog genoma", dodao je dr. Hisoli. Eksperti takođe navode da alati razvijeni u ovom procesu mogu biti u mogućnosti da pomognu ugroženim vrstama koje još uvek nisu izumrle, pružajući im bolje gene radi borbe protiv bolesti i temperaturnih fluktuacija.

Kako bi dalje opravdao ovaj veliki projekat, Čerč dodaje da bi ponovno pojavljivanje runastih mamuta u tundrama Sibira i Severne Amerike zapravo bilo dobro po ekosistem ovih predela. Nekada davno kada su runasti mamuti šetali planetom, tundre su uglavnom bile zelene poljane, ali su sada prekrivene beskorisnom mahovinom. Iako su ruski ekolozi već predstavili bizone u sibirskim rezervatima, nadajući se rehabilitaciji tundre i njenog vraćanja u originalno stanje, Čerč veruje da bi mamuti bili daleko efikasniji u razbijanju mahovine i vraćanju zelenih pašnjaka.

Kako bi proizveo prve runaste mamute, dr. Čerč je trenutno podeljen između zamene DNK lanca iz slonovog jajeta sa onim nalik mamutovim ili stvaranja veštačke materice opremljene tkivom stvorenim od stem ćelija. Poslednja ideja nije toliko daleko od realnosti jer veštački sistemi materice mogu podržavati fetalni razvoj nedeljama, što je dokazano 2017. godine. Međutim, stupanj i vremenski period u mamutovom slučaju potpuno su drugačiji, posebno zbog toga što će ovakva materica morati da pruži podršku fetusu mamuta koji može težiti preko devedeset kilograma tokom dve godine.

Pojedini istraživači su potpuno skeptični po pitanju ovog projekta, kako iz etičkih tako i praktičnih razloga, konstantno iznoseći pitanje morala kada se radi o genetskoj reprodukciji živih stvorenja o kojima znamo toliko malo i životinja nalik slonovima, poznatim po tome da poseduju veoma jaku vezu između majke i potomstva.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group