Najveće migracije životinja na planeti dešavaju se u okeanima tokom svake noći

Nakon sumraka, milioni morskih stvorenja, kao što su ribe, lignje i rakovi, plivaju ka površini kako bi se hranili, okrećući svoj pravac i vraćajući se u dubine tokom svitanja...

Ovo je otkriveno od strane istraživača iz Monterey Bay Aquarium Research Institute ustanove i objavljeno nedavno u zvaničnom izveštaju.

Istraživači tvrde kako pod okriljem noći sve ove životinje dobijaju zaštitu od većih predatora i da ona omogućuje morskoj fauni da pliva bezbedno ka površini da bi se hranila u energetski bogatim vodama. Ova otkrića su omogućena inovativnim audio tehnologijama koje snimaju migracije ovih organizama iz dubina do površina i nazad u mrak vodenih površina.

Njihovo istraživanje dokumentovalo je kretanje životinja od sumraka do svitanja između površine i zone sumraka, što je sloj vode koji se proteže od 200 do 1.005 metara doubine. Istraživači su objasnili da stvorenja iz veliki dubina ostaju u vodama tokom dana, kako bi izbegla tune, losose, morske ptice i ostale predatore koji ih ciljano love na određenim lokacijama hranjenja.

Naučnici su uspeli da snime desetine hiljada pojedinačnih meta koje izlaze iz dubina upotrebom nove audio tehnologije. Analizom ovih aksutičnih podataka otriveno je da veće, daleko uočljivije životinje, svoje migracije zbog prehrane odlažu i do osadeset minuta nakon zalaska sunca. U međuvremenu, manji primerci startuju svoju migraciju ka plićim vodama ranije nego veće, čak dvadeset minuta nakon zalaska, dok brži plivači migriraju ranije od onih slabijih.

Lignje, na primer, predstavljaju najbolje plivače zbog svog mlaznog pogona. One na daleko bolji način izbegavaju predatore od brojnih riba ili rakova, tako da su ove vrste prve koje napuštaju dubine i odlaze na površinu kako bi se hranile.

Ovo otrkiće pruža novi uvid u razloge zbog kojih životinje iz dubokih voda izvode svoje masvine migracije svake noći. Proučavanje ovih migracija krucijalne su za razumevanje zdravlja naših okeana, sa istraživačima koji ih nazivaju biološkom transportnom trakom, zaduženim za pomeranje energiju i hranjivih materija unutar okeana.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group