Australijanac tvrdi da može predvideti oluje nakon što ga je udario grom 2015. godine

Tridesetjednogodišnji Kristofer Grin našao se u urgentnom centru u Kvinslendu tokom velike oluje, nakon što je odveo svoju ćerku na pregled zbog uboda pčele...

Kristofer je držao kišobran iznad svoje žene, dok je ona stavljala njihovo treće dete na zadnje sedište automobila, kada je munja udarila u njegov vrh i prošla kroz čitavo telo ovog više nego srećnog čoveka.

„Kišobran je posedovao drvenu dršku, ali je vrh mog kažiprsta bio postavljen na samom centru metalne šipke njegove konstrukcije“, izjavio je Grin za 9News. „Sve mi je delovalo kao zaslepljujući bljesak svetlosti, nakon kog je usledilo potpuno pomračenje. Moja žena tvrdi da sam se samo srušio i u startu joj nije nije bilo jasno šta se dešava.“

Na svu sreću, ovaj par je već bio u urgentnom centru, tako da je Grinova žena odmah otrčala po pomoć. Međutim, kada se njen muž probudio u bolničkom krevetu, on nije imao predstavu o tome gde se nalazi, niti šta mu se dogodilo. Kako sam tvrdi, njegovo srce je udaralo milionima otkucaja u minuti i prebačen je na najbliže odeljenje intenzivne nege, pre nego što je sledećeg dana pušten kući.

Iako je ovaj Australijanac imao neverovatnu sreću da preživi udar, njegovi efekti su prisutni i sedam godina nakon ovog događaja. Četiri dana nakon što je munja prošla kroz njega, Grin se žalio kako njegova desna ruka ne prestaje da trne i postajao bi veoma anksiozan kada god se priprema oluja ili neko nevreme.

„Tokom nekoliko narednih godina od udara moja desna ruka, kroz koju je prošla munja, trnula bi i bolela pre svake oluje ili nevremena“, dodao je Kristofer. „Čak mi se i danas ovo dešava. Rekao bih svojoj ženi da se priprema oluja i uvek bi bez greške nakon nekoliko sati ona stigla.“

Svake godine oko 1,4 milijardi munja udari širom sveta, što je ekvivalent od tri miliona udara svakoga dana ili oko četrdeset i četiri udara u sekundi. Ovo statistički znači da će jedan od dvanaest hiljada ljudi u proseku biti udaren munjom, dok od 500 njih koji dožive zastrašujući scenario 90% preživi.

Naučnici ističu da uprkos tome što blicevi koji rezultiraju udarom groma putuju brzinom svetlosti, odnosno 1.079.252.848,8 km/h, sama munja putuje brzinom od 434.522,88 hm/h, što je prilično nežno kada se ove dve cifre uporede, a kako podaci navode, jezero Marakaibo u Venecueli predstavlja tačku koja dobija najviše ovih prirodnih strujnih udara na planeti.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group