Batina je iz raja izašla – američke škole ponovo uvode fizičko disciplinovanje učenika

U Sjedinjenim Američkim Država, a posebno državi Misuri, školski distrikt je objavio da će ponovo oživeti stare tehnike fizičkog kažnjavanja svojih učenika, vraćajući ono čuveno “po turu” na scenu nakon više decenija…

Školski odmor Kasvila odobrio je ovu polisu u junu i obavestio je roditelje o vraćanju disciplinske mere, koja je u ovom distriktu zabranjena od 2001.godine. Merilin Džonson, nadzornik Kasvil škole, izjavio je da ova promena dolazi nakon ankete koju su roditelji dobili prošle godine, čiji su rezultati pokazali da oni žele dodatne disciplinske mere za svoju decu. “Roditelji su se najviše žalili na suspenzije učenika. Želeli su drugu opciju umesto toga. Pa, batinanje je još jedna opcija koju možemo upotrebiti pre suspendovanja đaka zbog neprimerenog ponašanja”.

Prema navodima, ova mera će biti korišćena kao poslednja opcija, uz pisanu dozvolu roditelja. Džonson je takođe naglasio da će mera biti korišćena u “razumnoj formi”, koja god ona bila, i uz preporuku direktora koji će ujedno biti egzekutor, uz prisustvo svedoka. Nikada se neće primenjivati uz prisustvo drugih učenika.

Kako Džonson kaže, jedan ili dva udarca će biti dosuđeni đacima nižih razreda, dok će oni stariji dobijati do tri. Svaka porodica će moći da učestvuje u ovoj disciplini ili odbije primenu ove mere na njihovom detetu potpisivanjem formulara koji će obezbediti školska administracija.

Džonsono izjavljuje da još uvek nije jasno koliko roditelja želi da dozvoli da njihova deca dobiju po turu – zapravo još uvek čekaju da dobiju nazad pomenute formulare.

“Roditelji su više puta pitali zašto ne disciplinujemo njihovu decu na ovaj način, a mi smo im naglašavali da to nije u skladu sa zakonom. Potom se dogodio razgovor tokom kog su roditelji od školskog distrikta tražili način da se i batinanje uvede kao mera disciplinovanja”.

Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država presudio je da je telesno kažnjavanje u školama u skladu sa njihovim ustavom, a da je na državama da donesu odluku da li će ga primenjivati. Trenutno, u 19 američkih država, ovo je mera koja je dozvoljena. Demokratski, zar ne?

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group