Naučnici otkrili najveću biljku na svetu dugačku preko 180 kilometara

Biolozi su prema svemu sudeći otkrili najveću biljku na svetu, livadu morske trave nedaleko od obale zapadne Australije, koja prekriva ukupno dvesta kvadratnih kilometara...

Istraživači sa Univerziteta Zapadna Australija i Flinders, startovali su sa proučavanjem genetske raznovrsnosti trave u livadama koje pokrivaju dno Šark Beja. Tim istraživača je prikupljao uzorke sa nekoliko različitih mesta, kako bi ispitao 18.000 genetičkih markera i kreirao profile "biljaka".

„Odgovor do koga smo došli jednostavno nas je ostavio bez daha – postoji samo jedna biljka“, izjavila je Džejn Edglo, vodeći autor studije. „To je to, samo jedna biljka koja se proteže preko 180 kilometara u Šark Beju, što je zvanično najveća poznata biljka na našoj planeti. Postojeća livada koja se proteže na 200 km2, deluje kao da je krenula od jedne jedine kolonizujuće biljke.“

Donedavno, ovu titulu je držalo jedno drvo aspena u Juti, nazvano Pando, koje je kloniralo sebe u malu koloniju spojenu jednim sistemom korenja. Pando pokriva svega 0,4 km2, što znači da je ova morska trava četiristo puta veća.

Tim naučnika zaključio je da je ova biljka stara najmanje 4.500 godina, potvrđujući da je potpuno nepoznato na koji je način uspela da izdrži sve promene u ekosistemu uprkos nedostatku genetske raznovrsnosti. Ovo je poliploidna biljka, što znači da poseduje puna dva genoma od svojih roditeljskih biljaka, radije nego po jednu polovinu od svake.

„Poliploidne biljke, koje se neretko mogu pronaći u ekstremnim okruženjima, često su sterilne, ali one uprkos tome nastavljaju da rastu ukoliko ih ništa ne ometa, a ova džinovska morska trava je bila potpuno neometana hiljadama godina“, izjavila je dr Elizabet Sinkler, stariji autor studije. „Čak i bez uspešnog cvetanja i proizvodnje semena, deluje da je ova biljka potpuno otporna, preživljavajući širok temperaturni raspon i različitosti po pitanju saliniteta, pored ekstremno visokih uslova osvetljenja, koji bi zajedno bili visoko stresni faktori za većinu biljaka na planeti.“

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group