Otkriven fosil džinovskog pauka vratara iz praistorije

Australija je poznata po sanđamama i brojnim vrstama koje mogu da vas ubiju ili trajno oštete psihički i fizički, ali ako ste smatrali da su pauci u ovoj zemlji veoma zastrašujući, onda nikada niste videli njihove praistorijske verzije...

Naučnici su pronašli fosilizovane ostatke džinovskog pauka vratara u Novom Južnom Velsu, što je svega četvrti primerak ove vrste pronađen u Australiji. Ova stvorenja su lutala ovom zemljom i lovila u svojim okruženjima, koja su nekada bile bujne kišne šume, potvrdili su istraživači u nedavno zaključenom izveštaju.

Prošle godine, naučnici su otkrili fosile površina kišnih šuma starih milionima godina, u okviru kojih su se nalazili primerci koji uključuju biljke, pauke vratare, džinovske cvrčke i ose. Sada je ovo nalazište travnati region poznat kao Mekgrantova ravan. Istraživači su ovaj fosil nazvali ‘Megamonodontium mccluskyi’, zaključivši da je živeo u miocenu pre 11 do 16 miliona godina.

„Svega četiri fosila pauka pronađeni su na čitavom kontinentu, tako da je veoma teško za naučnike da zaključe tačan put njihove evolutivne istorije“, izjavio je paleontolog, Metju Mekari, sa univerziteta u Novom Južnom Velsu i kustosa u Australijskom muzeju. „Upravo zbog toga je ovo otkriće toliko značajno i otkriva nam nove informacije o postojanju ove vrste, ispunjavajući praznine u našem razumevanju prošlosti. Najbliži živi rođak ovog fosila sada živi u kišnim šumama od Singapura pa sve do Papue Nove Gvineje. Ovo takođe sugeriše da je ova grupa nekada zauzimala slična okruženja u kopnenom delu Australije, ali je na kraju u potpunosti nestala jer je ovaj kontinent postao daleko sušniji.“

Džinovski pauk je pronađen među brojnim drugim fosilima iz miocena, dok su neki od njih toliko dobro očuvani da se mogu uočiti subćelijske strukture. „Skeniranje električnim mikroskopima omogućilo nam je da proučimo sitne detalje kandži i četina na paukovim pedipalpama, nogama i većem delu tela“, dodao je virolog, Majkl Fris, sa Univerziteta u Kanberi.

Ovo proučavanje značilo je da naučnici mogu bez ikakve sumnje postaviti ovu vrstu odmah pored modernog pauka vratara. Međutim, on je pet puta veći od današnjih rođaka, jer je telo Megamonodontium vrste velik oko 23,31 milimetar. Otkriće ove nove vrste takođe je donelo naučnicima nešto više uvida u klimatsku prošlost Australije, navedeno je u izveštaju.

Ovaj pauk pronađen je u sloju prašumskog sedimenta, što znači da je ovaj region nekada davno posedovao mnogo više vode nego danas. Ovo bi zauzvrat moglo pomoći naučnicima da rezumeju na koji se način klima menjala i svojim zagrevanjem uticala na životne forme ove zemlje i na koji bi način ponovo mogla da ih promeni.

„Ne samo da je ovo najveći fosilizovani pauk ikada pronađen u Australiji, već je ovo prvi fosil iz porodice Barychelidae koji je bio rasprostranjen širom sveta“, izjavio je arheolog Robert Rejven, iz Muzeja u Kvinslendu. „Postoji oko 300 vrsta paukova četkastih nogu živih danas širom sveta, ali oni ne postaju fosili toliko često. Ovo je verovatno slučaj zbog toga što ove vrste provode veći deo svog vremena unutar svojih skrovišta u zemlji i nisu u pravim okruženjima kako bi bili fosilizovani."

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group