Fizičari u Holandiji kreirali atomski laser koji može trajati večno

Kvantna mehanika je dokazala da se čestice poput atoma ponašaju kao talasi, stoga možemo kreirati atomske lasere koji poseduju koherentne talase materije...

Međutim, u praksi najveći problem predstavlja održavanje ovih talasa materije kako bi oni bili korišćeni u praktičnim aplikacijama. Amsterdamski fizičari omogućili su ovo putem određenih manipulacija baznim konceptom, koji je smešten u osnovi atomskog lasera, takozvanim Boze-Ajntajnovim kondezatom (BEC), dok je vođa tima, Florijan Šrek, objasnio u zvaničnom saopštenju za medije na koji su način to uradili.

„U prethodnim eksperimentima, postepeno hlađenje atoma obavljano je na jednom mestu. U našoj postavci odlučili smo da proširimo korake hlađenja, ne tokom vremena, već u samom prostoru, terajući atome da se kreću prilikom napredovanja kroz uzastopne korake hlađenja. Na kraju, ultra-hladni atomi stižu u samo srce eksperimenta, gde se mogu koristiti za formiranje koherentnih talasa materije u Boze-Ajnštajnovom kondenzatu. Međutim, dok se poslati atomi koriste, novi su već na putu kako bi dopunili BEC. Na ovaj način možemo održavati proces u suštini zauvek“, izjavio je Šrek.

Iako je ideja relativno jednostavna, njeno sprovođenje u praksu je i više nego komplikovano. Čun-Čia Čen, prvi autor studije dodao je: „Pre deset godina, naš tim koji se još uvek nalazio u Inzbruku, otkrio je tehnike koje omogućuju Boze-Ajnštajnovom kondenzatu da bude zaštićen od laserski hlađene svetlosti, omogućujući po prvi put lasersko hlađenje sve do degenerativnog stanja potrebnog za koherentne talase. Iako je ovo bio kritični i prvi korak ka izazovu sa kojim se nauka dugo bori i zasniva se na kreiranju konstantnog atomskog lasera, bilo je takođe jasno da će posebna mašina biti potrebna kako bi se otišlo dalje“.

„Nakon preseljenja u Amsterdam 2013. godine, krenuli smo na put bez povratka, pozajmivši sredstva, u praznoj prostorji, sa timom koji je potpuno samostalno pokrenuo čitav projekat. Šest godina kasnije, u ranim jutarnjim satima Božićnog dana 2019. godine, eksperiment je konačno proradio u praksi. Od tada smo imali ideju da dodavanjem još laserskih zraka možemo rešiti poslednju tehničku poteškoću i odmah je svaka fotografija koju smo izradili predstavljala prvi konstantni BEC talas.“

Nakon kreiranja kontinuiranog Boze-Ajnštajnovog kondenzata, istraživači su odlučili da iskoriste laser za kreiranje stabilnog zraka materije. Ukoliko uspeju da proizvedu laser koji ne samo da može funkcionisati večno, već može proizvoditi i stabilan zrak, njegova primena doslovno ne poseduje bilo kakva ograničenja.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group