Naučnici slučajno otkrili pećinsku prašumu sa nepoznatim vrstama u Kini

Naučnici su nedavno otkrili čitavu šumu unutar ogromne odronjene pećine duboke 192 metra u Kini...

U ovom odronu nalazi se veliki broj drevnih stabala i biljaka koje takođe uključuju i pojedine vrste koje nikada do sada nisu otkrivene. Smešten u Leje okrugu, u Autonomnoj oblasti Guangsi, ovaj odron je otkriven od strane spelologa 6.maja, a oni su tokom svog istraživanja pronašli tri izlaza iz pećine koji su vodili u prazninu dugačku 306 i široku 150 metara.

Razgovarajući sa ljudima Live Science publikacije, vođa ekspedicije Čen Liksin, izjavio je: „Ne bi predstavljalo nikakvo iznenađnje da neke od vrsta koje smo pronašli nikada do sada nisu zabeležene, niti opisane od strane naučne zajednice sve do sada“. On je takođe dodao da su neka od ovih drveća koje su pronašli u ovoj čudnoj prašumi visoka gotovo četrdeset metara.

Kako stručnjaci tvrde, različitosti u geološkom sastavu, klimi i drugim faktorima znače samo da krš, teren koji nastaje od rasipanja stena i uglavnom se nalazi u ovamvim odronjenim pećinama, može biti potpuno različit u zavisnosti od toga gde se nalazi.

U Kini postoji obilje neverovatno vizuelno spektakularnih kršnih terena, sa ogromnim odronima i brojnim pećinskim ulazima i izlazima. U drugim delovima sveta, sa druge strane, ukoliko naletite na karst definitivno nije moguće primetiti bilo šta osim krša, dok odroni variraju od jednog do dva metra u prečniku. Ulazi u pećine mogu biti dosta manji i ponekada je veoma teško kroz njih se provući.

Međutim, ovo otkriće nikako ne iznenađuje svetske stručnjake, uprkos tome što je toliko značajno, unikatno i interesantno. Sudeći prema ekspertima, južni predeli Kine predstavljaju dom ovih ogromnih karst topografija, sa čitavim pejzažem sklonom nastanku dramatično velikih odrona i pećina koje deluju kao da su van ovog sveta. Kako je dalje objašnjeno, ovo je zbog blago kiselih kiša, koje polako pokreću procese razlaganja stena unutar kršnih predela.

Ovakve površine zarobljavaju ugljen dioksid prilikom njegovog proticanja kroz tlo, što ga samo čini još kiselijim. Nakon ovoga, kišnica protiče kroz pukotine u steni, dubeći ih i polako erodirajući, stvarajući tunele i praznine. Kada ovakve rupe, sastavljene od brojnih šupljina, postanu dovoljno velike, plafon pećine će popustiti i urušiti se formirajući odron, dok je Kina dom najvećih na svetu.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group