Uspešno testirani plazma pogon ljude može odvesti na Mars za mesec dana

Procesi razvijanja raketnih sistema i tehnologija koje bi mogle drastično smanjiti vreme potrebno za stizanje do Marsa, trenutno se nalaze u pripremama i test fazi, nastojeći da smanje šanse mehaničkih kvarova i otklone opasnosti po buduće istraživače...

Prošlog leta, Ad Astra Rocket kompanija startovala je sa testiranjem svojih Vasimr VX-200SS plazma raketa, potpuno kompletiranih i puštenih u rad putem testa izdržljivosti dugog 88 radnih sati pri 80 kW, što je dovelo i do postavljanja novog svetskog rekorda. Testiranje, odrađeno u laboratoriji kompanije izvan Teksasa, postiglo je rekord izdržljivosti u visoko električnim pogonskim sklopovima.

"Test je predstavljao veliki uspeh i kulminaciju dugogodišnjeg testiranja, ispravljanja grešaka i mukotrpnog pružanja pažnje detaljima, donoseći nagradu timu koji je bio posvećen i veoma uzbuđen prilikom ostvarivanja svojih ciljeva", izjavio je Frenklin R. Čeng Diaz, izvršni direktor i predsedavajući odborom kompanije Astra, koji je bio astronaut Američke svemirske agencije u sedam različitih misija, sa ukupno 1.601 satom provedenim u svemiru.

Variable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket (Vasimr), predstavlja raketu koja uključuje nuklearne reaktore radi zagrevanja plazme do temperature od dva miliona stepeni. Nakon toga, vruć gas se usmerava iz motora putem magnetnih polja, omogućujući raketi da razvije brzinu do 197.949 km/h. Cilj kompanije Ad Astra nije samo ubrzavanje letelica, već i njihovo činjenje bezbednijim. Vesimr rakete i dalje će zahtevati hemijske modele kako bi stigle u orbitu, a zatim, plazma motori mogu biti aktivirani, značajno pojačavajući performanse raketa.

Prema NASA proračunima, za stizanje ljudske posade do Marsa, u sadašnjim uslovima biće potrebno sedam meseci, a tom procesu bi moglo doći do brojnih katastrofalnih problema. Upravo je zbog toga Diaz izjavio za Popular Science tokom 2010. godine: "Hemijske rakete nas neće odvesti na Mars. To je jednostavno predugačko putovanje". Pre lansiranja misije ka Marsu, konvencionalne rakete moraju sagoreti sve svoje zalihe goriva u jednoj kontrolisanoj eksploziji. U slučaju neuspeha, brod ne bi imao šansu da promeni svoj pravac, tako da kontroli misije, koja ima komunikaciono odlaganje od deset minuta, ostaje samo da gledaju bespomoćno dok posada umire.

Sa druge strane, Vasimr će održavati potisak tokom čitave rute do Marsa. Ova raketa može ubrzavati konstantno sve do 23. dana, kada će dostići maksimalnu brzinu od 54 kilometra u sekundi, što je četiri puta brže od bilo koje hemijske rakete. Ovo bi očekivano vreme putovanja od sedam meseci skratilo na jedan mesec. Usput, ovakvo putovanje bi učinilo da provedemo manje vremena u svemiru, dok manje vremena znači i manju izloženost solarnoj radijaciji.

Prema nedavnoj studiji, Mars misija ne bi smela da traje duže od četiri godine kako bi se osigurala bezbednost posade. Ovaj period redukuje mogućnost mehaničkih kvarova i smanjuje rizike po zdravlje povezane sa mišićnom atrofijom pri nultoj gravitaciji. Brodski plazma motori mogu proizvoditi potisak u svakom momentu, tako da je moguće promeniti kurs ukoliko se za tim ukaže potreba.

Tokom prošlog jula, kompanija Ad Astra navela je svoju buduću ambiciju nakon velikog uspeha sa raketnim testiranjem. "Sa modifikacijama proizvodne faze novih kompleta motora, možemo preći na demonstriranje termalnog stacioniranog stanja pri 100 kW snage u sekundi, tokom drugog dela ove godine", izjavio je tada Diaz u zvaničnom saopštenju za medije.

Različite kompanije, kao što je DARPA razvijaju svoje nuklearno pokretane rakete. 2025. godinu, Pentagon je progalsio rokom za kreiranje nuklearno termalnog pogonskog sistema. Stoga, deluje da se svemirska putovanja oslanjaju na nuklearnu energiju, koja bi trebalo značajno da ubrza civilizacijsku mogućnost da istraži delove univerzuma koji su do sada bili van našeg domašaja.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group