Astronomi otkrili kiše gvožđa i dragog kamenja na dve egozoplanete

Najteži element u periodnom sistemu pronađen je pre nekoliko dana od strane naučnika na dve egzoplanete, na kojima najverovatnije padaju kiše od gvožđa i dragulja...

Iako otkriće ovakve kiše možda zvuči kao naučna fantastika, barijum je potpuno realan element, tačnije pedeset i šesti po redu u periodičnom sistemu.

Njegovo prisustvo na egzoplanetama WASP-76 b i WASP-121 b otkriveno je zahvaljujući upotrebi velikog teleskopa, koji je doveo do neverovatnog otkrića vezanog za njihove kiše. Kao što su prenele svetske publikacije, veruje se da na WASP-76b padaju kiše gvožđa, dok na WASP-121b planeti sa neba padaju rubini i safiri, posebno na njenoj desnoj strani.

Međutim, iako ova otkrića nisu preterano neverovatna sama po sebi, ona su ostavila istraživače zbunjenim jer je barijum dva ipo puta teži od gvožđa i upravo zbog toga nemaju predstavu zbog čega se on nalazi tako visoko u planetarnoj atmosferi.

Vodeći autor ove studije, koji je ujedno i došao do ovog otkrića, Tomas Azavedo Silva, izjavio je: „Potpuno zbunjujući i kontraintuitivni deo svega jeste pitanje: šta ovako teški elementi traže u gornjim slojevima atmosfere ovih planeta". Kako je Olivier Demangeon, jedan od autora i istraživač, dodao: „Ako uzmemo u obzir visoku gravitaciju ovih planeta, možemo očekivati da teški elementi kao što je barijum brzo padnu u donje slojeve atmosfere“.

U suštini, ostaje još dosta posla za naučnike kada se radi o konačnom razumevanju ovakvih planeta, koje postoje ekstremno blizu svojih zvezda. Kako bi se sve postavilo u kontekst, one su daleko bliže svojim zvezdama od razdaljine na kojoj se Merkur nalazi od našeg Sunca. „Pošto su gasovite i veoma vrele, njihove atmosfere su produžene i zbog toga ih je daleko lakše posmatrati i proučavati u poređenju sa manjim ili hladnijim planetama“, objasnio je Demangeon.

Međutim, kada se uzme udaljenost ovih planeta, naučnici će najverovatnije morati da prihvate ograničenja ljudske tehnologije u ovom slučaju. WASP-121b i WASP-76b su toliko udaljene od naše plave tačke da ćemo gotovo sigurno morati da zaboravimo na potencijalno nošenje bilo kakvih dragulja sa ovih planeta u našem civilizacijskom životnom ciklusu.

Bilo kako bilo, otkriće vezano za atmosfere ovih planeta dogodilo se u Čileu upotrebom Veoma velikog teleskopa Evropske južne opservatorije. Veoma inovativne tehnike omogućile su naučnicima da otkriju ovaj element proučavajući svetlost koje emituju zvezde ove dve planete.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group