Astronomi otkrili zvezdu malu kao Mesec i masivnu kao naše Sunce

Teško je zamisliti zvezdu manju od meseca, istovremeno masivniju od našeg sunca, u normalnom misaonom procesu...

ZTF J1901+1458 predstavlja jedan od najmanjih belih patuljaka ikada uočenih od strane astronoma u svemiru. Zvezda koja podseća na sunce primećena je na 133 svetlosne godine udaljenosti od Zemlje. Ona je uočena uz pomoć niza zemaljskih i svemirskih teleskopa. Uprkos svojim malim merama, ovaj beli patuljak je 1,4 puta masivniji od našeg sunca. Fascinantna zvezda primećena je u kalifornijskoj Palomar Opservatoriji, zaduženoj za istraživanje svemira u potrezi za predmetima koji naprasno menjaju svoj sjaj. Novootkrivena zvezda poseduje ekstremnu osvetljenost i njene karakteristike su posebno istaknute u naučnoj publikaciji Nature.

Beli patuljci su zapravo zvezde na umoru, nakon što kompletiraju svoj život i ostanu u jednoj orbiti tokom desetina milijardi godina, one počinju polako da blede. Međutim, zvezde umiru na istovetno grandiozan način kao što žive, a pred samu smrt one se pretvaraju se u divovske crvene zveri, nalik Bitlđusu, posle čega prestaju da postoje. Kako se ovaj neizbežni kraj približava, isto kao u slučaju većine živih tela, zvezde krenu da gube svoju energiju i njihova jezgra polako počinju da se hlade. Ovaj proces ispušta neverovatne količine energije, čineći da zvezde deluju veliko, ali na kraju, sve što ostaje jeste jezgro velike gustine, odnosno beli patuljak.

Oblak energije iz potrošene zvezde posmatran je iz ZTF centra, nakon čega su podaci analizirani od strane različitih svemirskih agencija, koje su zaključile da se ovde radi o nečem veoma posebnom. Ova zvezda je bila u brzoj rotaciji i masivna je koliko beli patuljak može biti. Tim naučnika je takođe otrkio i nešto veoma uzbudljivo, a to je mogućnost da je ovaj beli patuljak nastao od dve zvezde koje su rotirale zajedno milijardama godina pre nego što su se sudarile i stvorile daleko masivniju zvezdu.

"Primetili smo interesantan objekat koji nije bio dovoljno masivan kako bi eksplodirao", izjavio je Ilaria Kaiazo, astrofizičar Kaltek Univerziteta i vodeći autor nove studije. "Zaista pokušavamo svim silama da odredimo tačnu masu ovog belog patuljka, dok ono što se pred njim nalazi jeste pitanje na koje moramo takođe odgovoriti. Sve za sada ostaje otvoreno spekulacijama, ali veoma je moguće da ovaj beli patuljak poseduje masu dovoljno veliku kako bi se urušio u neutronsku zvezdu. Tu je još mnogo pitanja na koje moramo odgovoriti", dodao je naučnik.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group