Istraživači uspešno preokrenuli starenje ćelija ljudske kože za 30 godina

Naučnici su razvili veoma uzbudljivu novu metodu za ’obrnuto starenje’ ljudskih ćelija kože i do trideset godina, za šta navode da predstavlja najdužu tehniku reprogramiranja ikada dostignutu...

U novoj studiji objavljenoj u eLife magazinu, tim istraživača otkrio je na koji je način uspeo parcijalno obnoviti funkciju starijih ćelija, istovremeno ih podmlađujući u biološkom smislu. U testovima simuliranim putem rana na koži, tim je otkrio da parcijalno podmlađene ćelije pokazuju znake ponašanja mladalačkih ćelija.  

Ekspert sa Babraham Instituta razvio je prvo prolazno reprogramiranje faze sazrevanja, proces u kome su izraženi reprogramirajući faktori izraženi do ove tačke podmlađivanja, nakon koje nastupa povlačenje njihovih indukcija.

Kako su autori naveli: „Čini se da je količina podmlađivanja izazvana ovim putem daleko veća od onih koje su dostignute prethodnim prolazno reprogramirajućim protokolima. Pored toga faza sazrevanja prolaznog reprogramiranja čini da fibroblasti proizvedeni od strane podmlađenih ćelija stvaraju mladalačke nivoe kolagena i prikazuju parcijalno funkcionalno podmlađivanje njihove migracione brzine“.

Iako je istraživanje još uvek u ranim fazama, naučnici veruju da ovo otkriće može pomoći revoluciji regenerativne medicine, posebno ukoliko ovaj pristup može biti ponovljen na drugim ćelijskim tipovima.

Profesor Vulf Rajk, lider naučnog tima Epigenetskog istraživačkog programa, koji je odnedavno na Altos Labs Kembridž Institutu, izjavio je: „Ovaj rad poseduje veoma uzbudljive implikacije, tako da na kraju možemo biti u mogućnosti da identifikujemo gene koji su zaduženi za podmlađivanje bez reprogramiranja i posebno ciljamo ka onima koji redukuju efekte starenja. Ovaj pristup donosi brojna obećanja za važna otkrića koja mogu otvoriti neverovatne terapeutske horizonte“.

Tim je objasnio na koji način starenje utiče na postepeni pad kondicije organizma, koji se događa tokom vremena i dovodi do difsunkcije tkiva i stvaranja bolesti. Na celularnom nivou, starenje je povezano sa redukcijom funkcija, menjanjem genskog prikaza i poremećenog epigenoma.

Regenerativna biologija cilja ka popravljanju ili zameni ćelija, uključujući i one stare, sa jednim od najvažnijih alata kreiranih u istoriji – indukovanim matičnim ćelijama. U praksi, ovo je način za brisanje ćelijskih funkcija kako bi se potencijalno kreirala bilo koja druga ćelija. Novi metod, baziran na tehnici za kreiranje matičnih ćelija nagrađenoj Nobelovom nagradom, rešava problem jednostavnim brisanjem ćelijskog identiteta putem reprogramirajućih delova koji se koriste tokom čitavog procesa.

Dr Dilijet Gil, postdoktorski istraživač u laboratoriji profesora Rajka na Babraham Institutu, dodao je: „Naši rezultati predstavljaju veliki korak napred u razumevanju ćelijskog reprogramiranja. Dokazali smo da ćelije mogu biti podmlađene bez gubljenja njihove funkcije i da ovo podmlađivanje vraća određene funkcije starim ćelijama. Činjenica da smo videli obrnute indikatore starenja u genima povezanim sa bolestima, prilično je obećavajuća podloga za budućnost ovog rada“.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group