Kako američka mornarica koristi delfine u svojim misijama?

Američka mornarica trenira dobroćudne delfine za izvođenje vojnih zadataka duže od 60 godina…

Do današnjeg dana, oni tvrde da “tehnologija nije ni blizu životinjama” koje se koriste uglavnom za lociranje mina i podvodnih sistema nadzora. Mornarički “Marine Mammal Program”, uglavnom je čuvan u tajnosti sve do početka devedesetih, kada je projekat učinjen javnim.

Prema navodima, svoju obuku delfini prolaze u San Dijegu, dok projekat koristi oko 70 oštroumnih sisara. Sa sistemom dresiranja koji je sličan onome koji se primenjuje na psima, delfini uče nove zadatke pozitivnim potkrepljivanjem poslasticama. Vojska je shvatila da delfinski sonar, koji je jedan od najprefinjenijih poznatih nauci, može kvalitetno upotrebiti u svoje svrhe.

Jedna od uloga ovih Delfina/marinaca jeste podvodni nadzor, tokom kog oni imaju kamere fiksirane na svom telu i patroliraju vodama nadomak vojnih baza. Ukoliko bi primetili da neko pliva u tim vodama, oni bi obavestili svog gazdu, koji bi define dao uređaj za tagovanje pre nego što bi ga poslao nazad plivaču. Prateći uređaj, vojno osoblje može reagovati i privesti osobu koja se našla na nedozvoljenoj lokaciji.

Od 2010.godine, grupa delfina patrolira lukom američke mornaričke baze Kitsap u Bangoru, gde se nalazi oko četvrtina nuklearnih bojevih glava Sjedinjenih Američkih Država. Mornarički delfini takođe rade sjajan posao kada se radi o pronalaženju i tagovanju podvodnih mina – oni su trenirani da primete objekte koji izgledaju kao mine, i da ukoliko ih primete, odu nazad svom gazdi i dotaknu loptu ili disk svojim nosem.

Gazda će potom delfinu dati akustički transporter ili bovu koju će odneti nazad do mine i na taj način obeležiti njenu lokaciju. Prema Smitsonijan institutu, više od 100 mina je locirano od strane devet mornaričkih delfina tokom rata u Iraku 2003.godine.

Na svom sajtu, Marine Mammal Program naglašava zašto se životinje i dalje koriste umesto tehnologije ili ljudi: “Delfini i morski lavovi imaju sjajan vid pri uslovima lošeg osvetljenja, kao i podvodni direkcioni sluh, koji im omogućava da detektuju i prate podvodne mete, čak i u mračnim i mutnim vodama. Oni mogu zaroniti preko 100 metara ispod površine vode, bez rizika od dekompresije ili drugih problema sa kojima se mogu susresti ljudi. Možda ćemo u jednom momentu u budućnosti moći da penzionišemo delfine i koristimo podvodne dronove za ove misije, ali za sada, nijedna tehnologija im nije ni do malog prsta”.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group