Kinezi su kreirali prvu dalekometnu lasersku pušku

Istraživači Kineske Akademije za nauku, tvrde da su uspeli da razviju stelt lasersko oružije sposobno da spali metu sa gotovo kilometar udaljenosti...

Renderinzi modela ZKZM-500 laserske jurišne puške, pojavili su se prošle nedelje u South China Morning Post publikaciji, gde je oružije opisano kao model koji ispaljuje nevidljivi energetski snop koji izaziva automatsku karbonizaciju ljudske kože i tkiva na razdaljini od 800 metara.

Članak navodi da će ovo oružije svoju potencijalnu upotrebu pronaći u tajnim operacijama, otmičarskim situacijama i da će biti odgovor "nelegalnim protestima".

Kao potvrda ovih informacija stigli su rezultati anonimnih istraživača koji su radili na projektu zajedno sa Xian Institute of Optics and Precision Mechanics laboratorijom, smeštenoj u sklopu "Chinese Academy of Sciences" (CAS). CAS je najveća kineska insititucija u vrhunskim tehnološkim istraživanjima i predstavlja lider organizaciju u celom svetu.

Ovo naoružanje će se, prema tvrdnjama, uskoro naći u masovnoj proizvodnji, koja će pratiti nastajanje prototipa kreiranog od strane ZKZM Laser, brenda u vlasništvu CAS instituta. Sudeći prema istraživačima, puška je generalno nesmrtonosna, ali bol koji izaziva prelazi granice izdržljivosti. Njen zrak je nevidljiv i ispaljuje se nečujno.

"Niko ne može znati odakle napad dolazi", izjavio je jedan od istraživača. "Sve izgleda kao obična nesreća."

Članak takođe tvrdi da osnovne informacije o ovom oružiju uključuju tehničke dokumente objavljene prošlog meseca na vladinom sajtu. Ovaj atest klasifikuje pušku kao nesmrtonosno oružike, iz razloga što ne može da ubije jednim pucnjem i potrebno je konstantno puštati zrake na osobu kako bi potpuno spalila neki njen deo.

Izveštaji kineske vlade sugerišu da će jedna od mogućih aplikacija za ovo oružije biti rasterivanje protesta sa velikih razdaljina ili izazivanje gorućeg osećaja kod protestanata, možda paljenje njihove kose ili garderobe, kako bi izgubili svoju "ritmiku govornika ili moć rasuđivanja".

Ova laserska puška teži svega tri kilograma i napajana je litijumskom baterijom na punjenje. Sve ove specifikacije određeni naučnici uzimaju sa skepticizmom, a oni se svi slažu da je potrebno daleko veće i intenzivnije napajano oružije kako bi se održavao laserski zrak dovoljno jak kako bi izazvao oštećenja na većoj razdaljini.

Ovo je iz razloga što laserski zrak teži ka degradaciji prilikom prolaska kroz molekule vazduha, vode i ostalih tečnih supstanci. "Jednostavno ne postoji način za kreiranje litijum-jonske baterije koju čovek može nositi okolo i koja može proizvesti toliku toplotu kao što je opisano iz blizine, kamo li kada je reč o razdaljini od 800 metara", napisao je Devin Coldevej u svom članku.

South China Morning Post publikacija predupredila je neke od ovih kritika, pisajući o tome da je vlada Narodne Republike Kine invetirala 226 miliona funti u razvoj kompaktne, moćne, laserske naprave tokom 2015. godine, ali i to da su se snage Američke vojske nedavno žalile na laserski napad od strane kineske vojne baze, u kome su izazvane manje povrede oka.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group