Nova vrsta cigli koje se mogu povezivati međusobno bez cementa

Kao što nam je svima poznato, cement je glavna komponenta koja je vezivno tkivo svakog građevinskog procesa, ali su naučnici već počeli da izračunavaju štetnost njegove proizvodnje po životno okruženje i emisije gasova staklene bašte...

Istraživači sa Flinders Univerziteta nastoje da optimizuju koncept reciklaže industrijskog otpada sprovodeći neverovatnu transformaciju. Oni su uspeli da proizvedu novu vrstu polimera koji može biti korišćen za kreiranje cigli i pokretanje revolucije u građevinskoj industriji. Zapravo, najrevolucionarnija stvar vezana za ovu vrstu materijala jeste to što on ne zahteva nikakav malter niti lepkove jer poseduje veliku vezivnu efikasnost i uporno ostaje na površinama.

Naučnici navode da je najnoviji polimer kreiran od industrijskog otpada i da je razvijen putem čitavog reciklažnog procesa, dodajući da cement doprinosi sa oko 8% emisija ugljen-dioskida i otkrivanje ovakvog materijala veoma brzo može umanjiti karbonski otisak u životnoj sredini. U okviru toga, drvo i stare gume korišćene su kako bi se potpuno transformisao građevinski postupak i atmosfera održala bezbednom. Sumpor, koji je otpad u industrijskim procesima, dodat je trenutnom polimeru u inicijalnoj fazi procesa kako bi ga učinio održivijim.

Za sada, ovaj polimer nastaje od kanola ulja, koje se dobija iz kuhinjskog otpada i diciklopentadiena, pomešanih sa sumporom. Međutim, sumpor i DCPD kombinacije stižu kao otpadni materijali iz industrije za preradu nafte, nakon čega se ova tri elementa zagrevaju do metamorfoze u formi cigle koja se potom može koristiti u građevinskim procesima. Tehnički, proces nastajanja ovog materijala je daleko održiviji od proizvodnje cementa.

Profesor Džastin Kalker, koji je ujedno i autor ove studije, izjavio je: „Amino katalizatori se prskaju na površinu materijala. Katalizator dovodi do stvaranja S-S veza (sumpor-sumpor) u cigli preuređujući sastav i vezujući dve cigle zajedno. Katalizator je potreban kako bi se inicirala reakcija i isparava iz cigle odmah nakon vezivanja“.

Brojni testovi izvedeni su na ovim polimer ciglama i kako je dokazano, one su daleko efikasnije, lakše i otpornije na loše vremenske uslove u poređenju sa konvencionalnim ciglama. Istraživači su dodali ugljenična vlakna ovim ciglama kako bi se osigurala njihova snaga i na kraju dobila šesnaestostruko veća izdržljivost od proseka. Štaviše, ovaj tim naučnika otišao je korak dalje sa koordinacijom Clean Earth Technologies projekta, namenjenog za komercijalizaciju procesa i njegovu praktičnu upotrebu.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group