Zabrinjavajuće vesti: mastilo za tetoviranje je kancerogeno

Jedna studija došla je do veoma zabrinjavajućeg zaključka – skoro pola hemikalija koje se nalaze u mastilu za tetoviranju mogu izazvati rak ili kancerogene mutacije…

Nalazi ove studije predstavljeni su tokom sastanka American Chemical Society u Čikagu, prateći istraživanje naučnika koje je predvodio Džon Svirk, asistent profesora neorganske hemije na Binghamton univerzitetu u državi Njujork.

Istraživanje je uključilo uzorke 56 popularnih mastila za tetoviranje, a kako stručnjaci kažu, vrlo malo toga je poznato o sastavu ovih supstanci. Prema navodima, dva elementa sačinjavaju tattoo mastilo – pigment, koji može biti molekularno ili čvrsto jedinjenje, uz tečnosti koje su obično bazirane na alkoholu.

Od 56 testiranih uzoraka, nekoliko je sadržalo supstance koje nisu navedene na deklaraciji. Jedan uzorak je sadržao etanol koji može razblažiti krv, dok 23 pigmenta, tipično plave i zelene boje, u sebi sadrže azo-jedinjenja.

Ta jedinjenja su sama po sebi bezbedna, ali mogu promeniti svoju strukturu ukoliko su izložena bakterijama u koži, dok usled prevelike doze ultra-ljubičaste svetlosti, koju emituje Sunce, postaju kancerogena.

Dr Džon Svirk, hemičar koji je vodio studiju, izjavio je: “Ne znamo kako će se ovi pigmenti razložiti i to je zabrinjavajući deo priče. Vrlo je moguće da postoje pigmenti koji su sami po sebi bezbedni, ali njihova foto-razlaganje može dovesti do brige”.

Ranije ove godine, vlasti Evropske unije zabranili su upotrebu dva pigmenta, plavog 15:3 i zelenog 7, zbog straha da su toksični, dok se u drugim delovima sveta i dalje koriste.

Još jedan deo studije uključivao je naučnike koji su merili dimenzije čestica u 16 mastila korišćenih za tetoviranje. Od ovih, pola uzoraka, uključujući i crne pigmente, sadržali su čestice ispod 100 nanometara.

Dimenzije ovih uzoraka su zabrinjavajuće za naučnike jer se oni mogu provući kroz ćelijsku membranu i izazvati štetu, odnosno kancerogene mutacije. Kako Svirk objašnjava: “Kada dođete do tih dimenzija, počnete da brinete o nanočesticama koje probijaju svoj put do ćelije, dolaze do njenog nukleusa, praveći štetu i izazivajući probleme kao što je rak. Velike kompanije proizvode pigmente za sve, kao što su boje i tekstili. Isti ti pigmenti se koriste za mastila za tetoviranje”.

Prateći ova nova otkrića, naučnici sada žele da naprave prvu sveukupnu bazu sastojaka u različitim tattoo mastilima, koja će biti prikazana na What’s In My Ink sajtu, koji će vremenom biti osvežavan novim podacima.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group