Eksperti otkrivaju zbog čega nije dobro ići u toalet 'za svaki slučaj'

Tokom odrastanja, roditelji su vam sigurno makar jednom rekli da pokušate da odete u toalet pre nego što izađete iz kuće ’za svaki slučaj’...

Ovo se uglavnom dešava kada krećemo na selo, u posetu rodbini ili na neko duže putovanje, ali sada kao odrasli dobijamo prilično uznemirujuće upozorenje od strane stručnjaka, jer pojedini ljudi ne mogu da se oslobode ove, prema njima pogrešne navike.

Jedan od njih je i Tifani Sekvera, specijalista za zdravlje karlice i fizijatar, koja tvrdi da forsiranje male nužde kada ona zapravo nije spremna, potencijalno može razviti brojne probleme sa našom bešikom nešto kasnije u životu.

Kako je Tifani izjavila za Metro: „Ovo je zapravo veoma loša navika po pitanju vaše bešike. Odlazak u toalet kada ne osećate potrebu automatski uključuje potrebu bešike da se prazni, uprkos tome što još uvek nije puna“. Prema njoj, kada ovo često ponavljamo, onda potpuno remetimo signale između našeg mozga i bešike.

Tifani je objasnila da u suštini, kada se naša bešika napuni, urin koji pritiska zid bešike zapravo šalje signale centrali kako bi joj javio da je vreme za odlazak na šiškenje. Ovo je prilično jednostavan biološki sistem, ali odlazak u toalet pre ovog signala unosi značajnu zbrku u korelaciji između dva organa.

„Odlazak na taj prvi signal ili još gore, odlazak u toalet radi pražnjenja bešike kada ne osećate nikakvu potrebu i ’čisto za svaki slučaj’, može rezultirati signalnom disfunkcijom bešike“, objasnila je Tifani. Tokom vremena, vaša bešika se navikava na ispuštanje urina pri manjim kapacitetima od normalnih, što dalje dovodi do ’slabe bešike, kao jednog od najgorih mogućih rezultata.“

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group