Astronomi su odredili period kada je univerzum postao osvetljen zvezdama

Naučnici su konačno otkrili kada su zvezde prvi put krenule da sijaju u našem univerzumu...

Posmatrajući sisteme preko sedamdeset sati sa četiri različita teleskopa bazirana na zemlji, astronomi su uspeli da izračunaju tačno koliko su posmatrane galaksije udaljene, odradivši sve proračune koji su im dalje pomogli da potvrde njihovu starost i količinu vremena koja je njihovoj svetlosti potrebna za prevaljivanje puta kroz svemir do naše planete.

Studija je zaključila da su posmatrane galaksije udaljene od nas 550 miliona godina, što znači da su prvi put počele da svetle pre oko 250 do 350 miliona godina nakon velikog praska, u periodu poznatijem kao kosmička zora. Ovo otrkiće takođe je istaklo da će ove galaksije biti dovoljno svetle kako bi bile posmatrane i putem Džejms Veb Svemirskog Teleskopa, koji će biti lansiran u orbitu kasnije ove godine.

"Sveti gral je predstavljalo gledanje dovoljno daleko kako bismo zvanično posmatrali prvu generaciju zvezda u galaksijama", izjavio je profesor Ričard Elis, sa Londonskog Univerziteta. "Sada, nauka poseduje prvi zvaničan dokaz o tome kada je svemir u svom razvoju prvi put postao okupan svetlošću zvezda."

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group