Koliko vremena bi nam trebalo da stignemo do centra galaksije

Kada budete čuli odgovor, zaboleće vas glava...

Niko još uvek nije siguran koliko je svemir veliki i da li on zapravo poseduje kraj. Neki tvrde da je univerzum beskonačan, neki da je on jedna velika sfera poput naše planete u kojoj se samo vrtite u krug, a treći smatraju da je naš univerzum samo jedan od bezbroj drugih koji postoje u velikom multiverzumu. 

Iako to sa sigurnošču ne možemo utvrditi, znamo da je naš svemir sačinjen od nekoliko milijardi galaksija u kojima se nalazi nekoliko milijardi zvezda, planeta i drugih nebeskih tela. Naša galaksija,"Mlečni put" samo je mrvica u beskrajnom univerzalnom prostoru, a čak nam se i ona čini nedostižnom.

Da biste shvatili koliko je masivan i prostran univerzum, otkrićemo vam koliko bi čoveku trebalo vremena da stigne samo do središta Mlečnog puta. Najbrža letelica koja je ikada stvorena je Voyager 1 letelica koja se kreće brzinom od 17 km/s. Kada bismo se kretali tom brzinom i  kada bismo se upitili ka središtu galaksije, trebalo bi nam 44 miliona godina da dođemo do destinacije.

Međutim, kada bismo malo ubrzali našu evolouciju i zamislili da se naše letelice kreću približno brzinom svetlosti, opet bi nam trebalo 25.000 godina da dođemo do središta galaksije.

Međutim, tu ne staje čitava priča, kada bismo se kretali brzinom svetlosti, onda bismo osetili vremensku dijalaciju,odnosno zakon koji je uočio Albert Jjnštajn. Teorija relativiteta koju je on razvio kaže da vreme prolazi sporije kada se tela kreću većom brzinom. Dakle, kada bi ste se kretali brzinom svetlosti i kada biste išli ka središtu galaskije, umesto 25.000 godina, koliko bi taj put trajao kada bi letelicu posmatrali sa Zemlje, u samoj letelici, let bi trajao samo 1500 godina, što je znatno manja razlika.

Ipak, čak i da otkrijemo način da putujemo brzinom svetlosti, opet bi nam trebalo neverovatno mnogo vremena da stignemo do središta galaksije, što znači da je odlazak do ove tačke univerzuma bukvalno nemoguć.

V.P.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group