Profesor sa Harvarda tvrdi da je kokosovo ulje čist otrov

Za određene prodavnice namirnica i zdrave hrane, kokosovo ulje postalo je glavni lek za sve, od loše kose i mentalne napetosti, do gojaznosti i hemoroida...

Međutim, ova pažljivo izgrađena slika kokosovog ulja i toga da je najbolji lek za sve bolesti nikako ne dolazi zdravo za gotovo jednom harvardskom profesoru.

Keren Mičels, epidemiolog sa Harvarda, tačnije TH Chan škole javnog zdravlja, prezire sve pokrete vezane za superhranu i trenutno je istakla kokosovo ulje kao centralni problem, nazivajući ovu supstancu jednom od najgorih stvari koju možete jesti radi boljeg zdravstvenog stanja, jer je ona zapravo, sa naučne srane, čist otrov.

Mičelsova je svoje komentare iznela u poslednjem predavanju nazvanom „Kokosovo ulje i ostale nutricionističke greške“, na Frajburškom Univerzitetu, gde je održavala drugu akademsko poziciju kao direktor Instituta za prevenciju i epidemiologiju tumora. Tokom govora, na nemačkom jeziku, izlaganje profesora pogledano je na YouTube kanalu, sada već preko milion puta.

Mičelsova je bazirala svoje upozorenje na visokim proporcijama zasićenih masnoća u kokosovom ulju, za koje je poznato da povećavaju nivoe takozvanog LDL ili lošeg holesterola, što dovodi do povećanja rizika kardiovaskularnih bolesti. Kokosovo ulje poseduje oko 80% ovih loših masti, gotovo duplo više od obične hradne i tačno 60% od one količine koji se može pronaći u goveđem loju.

Prošle godine, Američka asocijacija za bolesti srca, otkrila je dokaze vezane za kokosovo ulje između ostalih namirnica. Pored toga, trećina javnosti u SAD smatra da je kokosovo ulje zdravo, dok je istraživajne pokazalo da se čak 37% nutricionista slaže sa ovim. Različiti autori su pokrenuli kampanje kako bi marketinški podigli rejting i naduvali sliku kokosovog ulja u popularnoj štampi.

„Pošto kokosovo ulje drastično  podiše novoe LDL holesterola i ne poseduje bilo kakve dokazane pozitivne efekte na ljdsko zdravlje, mi savetujemo prekidanje njegove upotrebe“, zaključak je ove studije.

Ostale organizacije su iznele slična upozorenja. „Kokosovo ulje može biti uključeno u dijetu, ali kao proizvod sa velikom količinom nezdravih masnoća potrebno ga je koristiti u malim količima i kao deo nešto zdravije izbalansirane dijete“, izjavili su iz Britanskog nutricionističkog društva. „Do danas ne postoji jak i poseban dokaz koi podržava zdravstvene prednosti kokosovog ulja u ishrani.“

Uprkos ovom savetu, predstavljanja različitih brendova zdrave hrane, nalik Holland i Barrett, ali i slavnim ličnostima kao što je Gvinet Paltrou, između ostalih, povećali su kupovinu i konzumaciju kokosovog ulja tokom poslednjih godinu dana, a u ostatku sveta, prodaja ovog proizvoda dostigla je svoj vrhunac, još od početka 2015. godine.

„Kokosovo ulje poseduje oko 86% loših masnoća, odnosno, jednu trećinu više od putera“, zaključila je Viktorija Tejlor, glavni dijetičar Britanske zdravstvene organizacije. „Mi znamo da dijete sa zasićenim masnoćama dovodimo u vezu sa povećanim ne HDL holesterolom u krvotoku, a utvrđeno je da visok holesterol predstavlja glavni faktor rizika srčanih oboljenja i moždanog udara.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group