Puma i MIT razvijaju adaptivnu i interaktivnu sportsku opremu

Ulošci koji mere atletske performanse upotrebom bakterija i patike koje „dišu“, predstavljaju neke od poslednjih eksperimentalnih komada sportske opreme razvijene od strane kompmanije Puma i MIT Design Lab...

Projekat Adaptive Dynamics, predstavljen tokom Nedelje dizajna u Milanu i donosi nam uvid u četiri procesa u kojima bakterije mogu biti korišćene prilikom kreiranja sportske opreme, popravljanja njenih performansi i samoodrživosti.

Brend sportske opreme Puma i MIT Design Lab – interdisciplinarna istraživačka laboratorija Masačusetskog Instituta za Tehnologiju, kreirali su svoju zajedničku izložbu zajedno sa studijom Biorealize.

Breathing Shoe je patika koja se menja u odnosu na bilogiju svog korisnika. Ona je kreirana od materijala oblikovanih kako bi uključili šupljine ispunjene bakterijama. Reagujući na toplotu generisanu od strane korisnika, ove bakterije konzumiraju materijal i kreiraju unikatne obrasce vazdušnih tunela.

U ovoj postavci predstavljani su i Deep Learning ulošci, koji mogu prikupljati biološke informacije vezane za korisnika putem bakterija aktiviranih znojem u dugoročnom i kratkoročnom periodu. Sve promene se detektuju slojevima elektronskih kola i pretvaraju u podatke koji se emituju upotrebom mirko-kontrolera.

Izložba je takođe uključila i Carbon Eaters majice koje poseduju mala okrugla dugmad ispunjena organizmima koji reaguju na ugljenik u vazduh, menjajući boju i indicirajući na njegov kvalitet, one mogu detektovati prisustvo velike količine materija koje mogu uticati na vaše performanse i zdravlje.

Konačno, Adaptive Packaging predstavlja proizvod koji može biti upotrebljen za transport opreme do korisnika i smišljen je u scenariju prema kom biomaterijali kreiraju zaštitne rukave pakovanja sa opcijom naduvavanja putem emitovanja gasova, aktiviranih u ondosu na spoljnu temperaturu.

Ova oprema za pakovanje se širi kako bi prijanjala oko proizoda postavljenog unutra i poseduje ugrađeni rok, koji na kraju omogućuje njeno raspadanje kako ne bi ostavila bilo kakav fizički otpad.

Biodesign istraživački projekat predstavlja drugu godinu zajedničke saradnje između MIT Design Lab i inovativnog tima kompanije Puma, znanog još kao Adaptive Dynamics, udruženja koje cilja ka istraživanju načina na koje odgovarajuće i adaptivne tehnologije mogu uticati na budućnost sportske opreme.

Četiri test projekta prikazana u Milanu, kreirana su sa brendom Biorealize, dizajnerskim studijom Univerziteta u Pensilvaniji, kako bi bili maksimalno fokusirani na razvoj dizajna baziranog na mikrobiologiji.

Osnovana od strane Vilijama J. Mičela i Frederika Kasalegna, MIT Design Lab predstavlja multidisciplinarnu organizaciju fokusiranu na stvaranje potencijala novim tehnologijama, rešavajući društvene, ekonomske i kulturološke probleme istovremeno.

Dizajner i inžinjer, koji radi na razvoju inovativnih materijala ove laboratorije, Šejmes Aden, razvio je još i patike koje se regenerišu upotrebom protoćelija, sintetički proizvedenih ćelija koje odgovaraju na sve uslove u spoljnoj sredini.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group