Afrika se deli na dva kontinenta između kojih će se podići okean

Afrika se polako, ali sigurno deli na dva dela, a kao i sve drugo u geologiji, ovo je ekstremno dug proces koji će trajati milionima godina, kako bi na kraju zemlja dobila istočnoafrički kontinent, odvojen od ostatka današnjeg, što će rezultirati novim okeanom koji će se podići između dve zemljane mase...

Kolosalno razdvajanje povezano je sa Velikom rasednom dolinom, jednim od najvećih procepa na planeti, koji se prostire uzdužno hiljadama kilometara, kroz nekoliko afričkih zemalja, uključujući Etiopiju, Keniju, Demokratsku republiku Kongo, Ugandu, Ruandu, Burundi, Zambiju, Tanzaniju, Malavi i Mozambik.

Ovaj rift sistem znači da će se afrička ploča podeliti na dva dela, manju somalijsku i dosta veću nubijsku ploču, koje se polako, ekstremno malom brzinom od svega nekoliko milimetara godišnje, udaljavaju jedna od druge.

2018. godine vesti o pucanju tla u Keniji postale su viralne, sa brojnim koji su tvrdili da je ovo dokaz da Afrika puca na pola pred našim očima. Iako je čitava ova scena povezana sa Velikim istočnoafričkim rovom, pomalo je pogrešno predstavljati to kao dokaz velikog afričkog rascepa.

Kako su mediji prethodno isticali, ovo je najverovatnije visokolokalizovan izraz regularnih rift aktivnosti ove doline. Velika rascelinska dolina, u ovom trenutnom procesu nalazi se oko dvadeset i pet miliona godina, dok je pukotina u Keniji indirektan šapat onoga što onoga što se dešava na kontinentu.

Međutim, u narednih pet do deset miliona dolara, promene u Velikoj rasednoj dolini rezultiraće svetom drastično drugačijeg izgleda. U ovo vreme, ukoliko ljudi i dalje budu postojali, oni će imati priliku da vide novi okean između Somalijske i Nubijske ploče, sa velikim afričkim kontinentom koji će izgubiti svoje istočno rame i ogromnim morem koje će odseći Istočnu afriku.

Koliko god ovo čudno delovalo, bitno je zapamtiti da je zemljina površina u konstatnom stanju promena, koje su toliko spore za nas, da ih naša čula jednostavno ne mogu registrovati. Slika sveta kakvu danas poznajemo relativno je nova, sa kopnom i morima koja vidimo danas kao proizvodom međusobnog sklapanja tektonskih ploča nalik velikoj slagalici. Ovo je veoma spor proces prema našoj skromnoj percepciji prostora i vremena, tako da se ovi komadi slagalice pomeraju okolo na vremenskoj skali od nekoliko miliona godina.  

Bitno je imati na umu cepanje koje je Zemlja doživela pre 138 miliona godina, kada su se Južna Afrika i Južna Amerika razdvojile. Ukoliko posmatrate široku zapadnu obalu Afrike i istočnu obalu Južne Amerike, možete primetiti da se one uklapaju poput komada slagalice, predivno ističući da su ovi kontinenti nekada bili jedno.

Razdvajanje Istočne Afrike predstavljaće samo još jednu stranicu u ovom ogromnom geološkom procesu. Naravno, mi nikako ne možemo znati da li će ljudska vrsta biti tu kako bi posvedočila bilo kojoj od ovih promena, ali kako stvari stoje, ne bi trebalo da se nadamo previše.  

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group