Američki vojnici nesvesno odavali tajne o nuklearnom naoružanju u Evropi

Godinama unazad, američki vojnici stacionirani u brojnim evropskim bazama naoružani nuklearnim oružijem nesvesno dele značajne količine tajnih protokola i detalja svega oko njih putem mreže...

Kako se ispostavilo, vojno osoblje se oslanja na pojedine aplikacije kako bi proučavalo i pamtilo detalje sistema nuklearnog naoružanja bez trunke znanja o tome da ovi podsetnici prepuni visoko poverljivih informacija mogu biti dostupni putem interneta svakome ko želi da ih pronađe, sudeći prema najnovijoj istrazi.

Ovi onlajn podsetnici su zastrašujuće detaljni, čak idu dotle da pomažu vojnicima da se prisete posebnih trezora unutar baze u kojima je smešteno nuklearno naoružanje, ali i koji su od njih prazni, što je svakako informacija visokog bezbednosnog rizika koja bi trebalo da bude držana u tajnosti i pod ključem.

"Ovo je još jedan dokaz da se ovakvo oružije ne nalazi u bezbednim uslovima", izjavio je Defri Luis direktor East Asia Nonproliferation Program ustanove, pri James Martin Center for Nonproliferation Studies institutu, Bellingcat internet istraživačkoj publikaciji.

Ove onlajn podsetnik aplikacije otrkivaju veliku količinu informacija. Jednostavnim pregledom imena specifičnih baza koje poseduju nuklearke, Bellingcat je bio u mogućnoti da pronađe detalje koji nisu dostupni nigde druge, uključujući šifre, bezbednosne procedure, pa čak i lokacije nadzornih kamera i informacija vezanih za tajne signale koje bi vojnici trebalo da iskoriste u određenim postupcima ili kada je baza kompromitovana.

Baš kao i onda kada su vojnici slučajno mapirali čitave vojne baze upotrebom fitnes aplikacija sa trakerima lokacija, internet aplikacije za podsetnike otrkivaju da je američka vojska zapada prilično tanka u polju digitalne bezbednosti, ugrožene korisničkim aplikacijama i navikama samih njenih pripadnika na internetu.

Unakrsnim upoređivanjem podataka sa internet podsetnika i ostalih dostupnih putem drugih kanala, kao i slika podeljenih od strane samih vojnika putem mreže, Bellingcat je bio u mogućnosti da potvrdi postojanje pojedinih nuklearnih trezora, sugerišući da su ove aplikacija zaista otrkile prethodno neobeležene vojne tajne. Sve ove kartice potpuno su obrisane kada je Bellingcat istraživački sajt zamolio vojsku SAD da odgovori na nekoliko pitanja.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group