Kako se postaje šaolinski monah

Za njih kažu da su najsnašniji ljudi na planeti...

Sigurni smo da ste svi čuli za ošišane monahe koji nose žute odore i koji poznaju veštine antičkog Kung Fua. Iako se često predstavljaju kao mitološka bića, ovi monasi i danas postoje i žive u svojim strogo čuvanim hramovima gde obavljaju običaje koji su ostali nepromenjeni duže od 2000 godina.

Šaolinski monasi su poznati po svojoj izdržljivosti, neverovatnoj diciplini, ali i borilačkim veštinama kakvim nema premca. Zbog toga se mnogi pitaju, šta je to šta oni rade u svojim hramovima i na koji način oni treniraju.

Stariji monasi kažu da je duh jači od tela, i zbog toga oni čine sve kako bi ojačali duh. Kada je duh jak i nesalomiv, telo će to pratiti i takođe postati nesalomivo.

Zbog toga se svaki šaolinski trening bazira na tome da istovremeno jača i telo i duh.

Česta vežba koju učenici rade jeste da moraju da stoje u širokom čučnju dok na glavi i u rukama drže činije sa vodom. Ispod njihovih prepona nalaze se bodlje, tako da nikako ne smeju da popuste. U ovom položaju, oni znaju da ostanu i do nekoliko sati.

Druga vrlo česta vežba jeste udaranje u vodu po ekstremno hladnom vremenu. Šaolinski monasi smatraju da ovo jača telo i da ga čini otpornim na ekstremne vremenske uslove.

Treća vežba koju mladi Šaolin monasi rade jeste umakanje prstiju u užareni pesak. Svako mora da ubaci prste u pesak i da ih sadrži jednu sekundu unutra, a zatim da to isto uradi i sa drugom rukom. Na ovaj način, odumiru nervni završetci u prstima, što im omogućava da podnesu, ali i da zadaju veoma jake udarce svojim šakama, pa zato sa lakoćom lome cigle, drvo, pa čak savijaju i metalne šipke.

Međutim, kao i svaka druga škola na svetu i Šaolin hram poseduje ispite koji se moraju položiti, ako neko želi da postane pravi šaolinski monah. Kada studenti dostignu dovoljnu starost, oni mogu da polažu dva testa koji će odrediti da li će postati pravi monasi.

Prvi test je demonstracija borilačke veštine, svaki monah može da bira veštinu koju žele da usavrši i na testu tu veštinu mora da demonstrira u najboljem svetlu. Drugi test je recitovanje iz svete knjige Šaolin hrama koja sadrži 200 stranica. Svaki monah mora da nauči ovu knjigu napamet, a na ispitu će morati da recituju deo koji im komisija zada. Ako se zbune ili zaborave samo jednu reč, pašće test i moraće da čekaju 3 godine kako bi mogli ponovo da izađu na šaolinski ispit.

Pogledajte video klip koji će vam pokazati kako izgleda testiranje i polaganje šaolinskih monaha:

Foto:SeeMallorca.com

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group