Kineski naučnici kreirali robota od tečnog metala koji prolazi kroz rešetke kao T-1000

Jedan od najboljih negativaca u filmovima svih vremena definitivno predstavlja T-1000 model robota koji menja formu i jednostavno se prebacuje iz čvrstog u tečno stanje, što mu omogućuje da sa lakoćom prevaziđe gotovo sve prepreke, kreirajući ikonične scene u Terminator 2 naslovu...

Naučnici su sada kreirali minijaturnu verziju T-1000 modela, koja izgleda kao malena lego figura radije nego zastrašujući robot veličine čoveka koji stiže iz daleke budućnosti, ali baš kao i on, maleni robot se sa lakoćom može prebaciti u tečno stanje kako bi zaobišao prepreke. Na svu sreću po nas, bilo kakve druge sličnosti za sada staju tu i robot je kontrolisan magnetnim česticama ubačenim u njegov materijal.

Ovo mu pruža mogućnost da se istopi i dobije tečnu formu, vraćajući se ponovo u čvrsto stanje uz pomoć zagrevanja i hlađenja, indukovanih putem promena u magnetnom polju. Ovaj sistem takođe pruža naučnicima mogućnost da kontrolišu pokrete robota u odgovoru na pruženo magnetno polje.

Kako se kineski i američki naučnici nadaju, ovakav sistem bi mogao pomoći u brojnim poljima, od medicine do fabričkih pogona i traka za sastavljanje na kojima bi na primer, bilo daleko lakše zalemiti i zašrafiti delove na teško dostupnim mestima. Objavljujući svoja otkrića u magazinu Matter, istraživači su otkrili na koji su način koristili galijum, koji poseduje veoma nisku tačku topljenja od 29,8 stepeni Celzijusa.

Zagrevajući i hladeći robota, naučnici su u mogućnosti da demonstriraju na koji način se topi i prolazi kroz metalne rešetke, pre nego što se ponovo vrati u svoj prvobitni oblik. „Pružanje mogućnosti robotima da se prebace iz čvrstog u tečno stanje i obrnuto, donosi im daleko veću funkcionalnost“, izjavio je Čengfeng Pan, inžinjer u Kineskom Univerzitetu u Hong Kongu i vodeći naučnik ove studije.

„Jedna od najvećih funkcionalnosti jeste to što oni čine materijal aktivnim pri promenama u magnetnom polju, tako da ga putem indukcije možete zagrevati i aktivirati promenu forme. Međutim, magnetne čestice takođe pružaju robotima i moblinost, zajedno sa mogućnošću da se kreću u odnosu na magnetno polje“, dodao je naučnik.

Ideja je, uprkos slavnom filmu i neponovljivoj ulozi Roberta Patrika, inspirisana morskim krastavcima i drugim životinjama u prirodi koje poseduju mogućnost da se transformišu iz čvrstih u mekana stanja kako bi popravili svoje kapacitete za prenošenje tereta ili sprečili povrede koje mogu zadobiti u svom okruženju.

Sudeći prema istraživačima, tradicionalni roboti poseduju kruta i čvrsta tela, dok su mekani roboti dosta fleksibilniji, ali i slabiji istovremeno. Tim naučnika je uspeo da kreira magnetnoaktivne čvrsto-tečne modele tradicionalne mašinerije, robota koji menja svoja stanja ne oslanjajući se na pištolje na vreo vazduh, električnu energiju ili bilo koji eksterni izvor toplote kao dosadašnji materijali koji menjaju formu.

Pored provlačenja kroz rešetke, robot je takođe postavljen na testove preskanja prepreka, penjanja uz zidove, pa čak i deljenja na pola kako bi pomerao predmete okolo pre nego što bi se ponovo sastavio. „Trenutno istražujemo granice ovog sistema u okviru praktičnih načina za rešavanje nekih veoma specifičnih medicinskih i inžinjerskih problema“, izjavio je Pan. Tim naučnika takođe je demonstrirao na koji način roboti mogu uklanjati strane objekte iz modela stomaka i kako mogu isporučivati lekove po potrebi u čovekovoj utrobi.

Naučnici su takođe predstavili i to na koji način ovaj materijal može raditi u ulozi pametnih robota varilaca radi sklapanja bežičnih strujnih kola i popravki curenjem u teško dostupna kola i duplom ulogom lemilice i provodnika. Pored toga, oni mogu biti korišćeni kao univerzalni mehanički šrafovi za sastavljanje delova na nepristupačnim mestima njihovim topljenjem u potrebne rupe i vraćanjem u čvrsto stanje.

„Budući radovi bi trebalo da istraže na koji način ovi roboti mogu biti korišćeni unutar biomedicinskog konteksta“, zaključeno je u studiji. „Ono što ovim putem predstavljamo jeste obična demonstracija, dokaz koncepta, ali on takođe zahteva i daleko više istraživanja kako bi doneo rešenja sa kojima zaista može biti korišćen u okviru opcije za dostavljanje medikamenata ljudskom organizmu ili uklanjanja stranih predmeta iza njega.“

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group